Bot Giyme Kuralları

30 Ara 2014

Biz kadınların ayakkabılara olan düşkünlüğünü artık bilmeyen yok. Hâl böyleyken kışın rahatlık, sıcaklık, sağlamlık kategorilerine ek olarak şıklık nüansı da eklenmiş botlar bizim vazgeçilmezimiz olmakta.

2014-çivili-botlar-600x400

Yıllar önce aradığım botlar bugün vitrinlerde yerini alsa da geç olmuş güç olmasın dedirten bir alışveriş çılgınlığı insanı sarmıyor değil.

bağcıklı-deri-bot-modelleri

Botları pantolonlarla kullanmak elbette herkesin bildiği ve sevdiği birşey. Özellikle bol, püsküllü, çivili, süet, deri, rugan, bilek altı, bilek üstü, topuklu, düz taban vs. vs. birçok çeşit botu pantolonlarımızla uydurabiliyoruz. Pantolonlarla botlarımızı kullanırken neye dikkat etmeliyiz?

Zara-Biker-Boots-169

Botların çoğu bileğe oturmaz ve biz pantolonlarımız eğer paçası dar ise içerisine sokarak botumuzu ortaya çıkarırız. Ancak aynı pantolonda bileğe sıkıca oturan botu tercih etmememiz lazım. Çünkü bileğin gözükmesi, paçanın aşırı katlanması yüzünden pantolonun duruşunun deforme olması gibi olumsuzluklar ortaya çıkar.

Etek için de bunun gibi özel nüanslar önemlidir. Eteğin duruşunu, kombininizde boğukluğun oluşmasını vb. sorunları engellemek gerekir. Tesettürlü bayanların uzun etek giydiğini göz önüne aldığımızda birçok bayanın bu konuda dikkatsiz olduğu aşikar. Peki eteğin altına bot giyecekken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Eteğimiz dar kesim iniyorsa daha da dikkatli olmalı ve eteğin ucuna bolluk katacak ve yürürken kasmasına neden olacak geniş duruşlu botlar giymemeliyiz. Ayağımızı ve bileğimizi saran botları kullanmalıyız. Az da olsa topuklu botların daha feminen durarak etekle uyumunu arttıracağı kaçınılmaz bir gerçek olsa da topuksuz botların dar olanlarının da bu uyuma yakışacağından emin olun.

Altta  fotoğraftaki birbirinden güzel ve kullanışlı botları Modanisa’da gördüm ve sizler için derledim. Daha fazlasına göz atmak için tıklayın.

CYMERA_20141230_180347

 

2. Eteğiniz kiloş, bol veya boyu tam boy olan eteklerden biriyse yine 1. kuraldaki botlari tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca etek altına giyilen botların detay olarak sade olması daha uygun olacaktır. Sonuçta bu tarz eteklerde ayaklarınızın geri planda olması söz konusu iken yürüdüğünüz zaman ortaya süpriz şaşırtıcılıkta botların çıkması, eteğinizin şaşasını karmaşıklığa çevirecektir.

IMG_5300-1

Ayrıca etek bolken yürüdüğünüzde ayağınızdan önce botların bol olan bilek kısımlarının oluşturduğu çıkıntı da kaba gözükecektir.

Modanisa Siyah Deri Bot  

z-bot--siyah-deri--ince-topuk-100047-100047-1

 

3. Pileleri ile olay yaratan ve bilek üstü boyda olan eteklerde bot olayı daha önemli bir ayrıntı olur. Bu eteklerde hem sade,hem ayağı saran, hem de bilek altı biten botların giyilmesi, sahneyi güzel pileli eteğinize bırakacaktır. Hem karmaşa olmayacak, hem de pileli eteğin bolluğundan dolayı oluşabilecek kabalığın aslında ne kadar zarif olduğunu açığa çıkaracaktır. Burada bir başka dikkat edilmesi gereken kural, bilek altı botların içine giyilecek çoraptır. Rengi botla bir olmalı, herhangi bir şamata (işleme,dantel, desen vb.) içermemeli ve teninizi göstermemelidir.

Modanisa Siyah Dikişli Bot

z-bot--siyah--ince-topuk-100031-100031-1

 

 Ayrıca tam boy etek altına bot seçerken bazen mükemmel sadelikte ve darlıkta botumuz olmayabilir. Böyle bir bot arayışını kesmemek ve o zamana kadar başka botlarımızla idare edebiliriz.

Modanisa Kahverengi Bot

Ayrıca farklı renkleri de mevcut.

z-bot--kahverengi--ince-topuk-92855-92855-1

 

Pantolonlarla kombinleyebildiğimiz bu botlar eteklerde de bizi kurtarabilir.

Modanisa Bordo Bot

Rugan botun çarpıcılığı bir başkadır. Aynı modelin siyahı da mevcut.Ayrıca bu tarz botları, yada çizmeleri demeliyim sanırım, daha kısa pileli kiloş eteklerle de kullanabilirsiniz.

z-bot--bordo--ince-topuk-98021-98021-1

Modanisa’da botlar birbiri ile şıklık yarışına girmiş gibiler. İnanamadım ama hepsini beğendim ve çoğuna aşık oldum. Hem kaliteli hem sağlam hem de bu tarz elegan botları bulmak zordur ancak artık zor değilmiş. ☺

 

Benden bu kadar… Umarım faydalı olmuşumdur. Hoşçakalın… ☺

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir