Broşların Rolü Nasıl Değişti?

15 Kas 2017

 

 

Zarif broşların olgun kadınlar, gösteriş ve şaşaanın simgesi olmaktan çıkıp, stil sahibi kadınların yakasına tırmanış öyküsü…

Tarihte broşlar; servetin, gücün ve sosyal statünün simgesi olarak görülmüş, çoğunlukla krallar ve aileleri tarafından kullanılmıştır. Genelde altın, gümüş veya farklı materyallerden el emeği ile hazırlanan broşlar, zaman içinde siyasetçilerin tercihlerini, ideolojilerini yansıtan parçalar haline gelmiş ve takım elbiselerin yakalarını süslemiştir. Osmanlı’da da kadınların en değerli takıları arasına giren broşlar farklı formlarda özellikle sallantılı olarak hazırlanmış ve zamanla ‘’olgun kadın takısı’’  haline gelmiştir.

broslar broslar  broslar

Şimdilerde her yaşa ve tarza hitap eden broşlar statü belirtisi olmaktan çıktı. Eskisi gibi sadece metallerden ve süslü taşlardan ağır broşlar hazırlanmıyor, ahşap, renkli plastik, örgü, keçe gibi malzemelerde kullanılıyor. Bu broşlar bazen küçük bir kız çocuğunun yakasını süslerken, bazen mesleğine aşık genç bir kadının mesleğini simgeleyen broş, gömleğinin ilk düğmesine ilişiyor. Broşlarla; sade bir kıyafete bir anda zarafet veya şirinlik katabiliyor ya da üzerinizdeki giysiyi diğerlerinden ayrılır hale getirebiliyorsunuz.

Düz siyah bir elbiseye takacağınız taşlı klasik bir broş, sizi bir anda geceye hazırlarken, bir çizgi karakter ise okul kombinini renklendirebiliyor. Sıradan bir kot ceket ya da basic beyaz bir gömlek herkesin gardırobunda muhakkak vardır. Seçeceğiniz minik ama güçlü bu aksesuarla çok para harcamadan stil sahibi olmayı başarabilirsiniz.

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir