Bu Belgeselde Çok Şeker Var!

27 Eki 2017

 

 

Modern dünyanın ve sanayileşen gıda sektörünün bizlere dayattığı çok şekerli beslenme yapısını değiştirmek çok mu zor? Zor olduğunu düşünüyorsanız, Avustralya yapımı ‘’That Sugar’’ belgeselini izlemenizi öneririm.

Belgesel özetle, şeker ve işlenmiş gıdaların, sigara ya da diğer bağımlılık yapan uyuşturuculardan farklı olmadığını anlatıyor. Belgeselde, genç ve çocuk sahibi olmayı bekleyen bir baba adayının, uzmanlar eşliğinde iki ay boyunca kendini nasıl da kobay olarak kullanıp, şekere maruz bıraktığını ve bu süreçteki sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik açılardan olumsuz değişimini izleme şansı elde ediyorsunuz.

  sekerin-filmi

En önemlisi de, vücudumuzun ihtiyacını, Yaradan’ın bize aslında nasıl paketler halinde verdiğini bir kez daha hatırlamış oluyorsunuz. Filmde yer alan uzman görüşleri de gösteriyor ki kanser, diyabet, obezite ve kalp-damar rahatsızlıklarının ardında yatan en büyük sebeplerden biri farkında olmadan tükettiğimiz şeker.

 sekerin-filmi

Şekerin sadece göbeği çıkarmakla ya da şişmanlatmakla kalmayıp,  tüm ruhsal durumu nasıl değiştirdiğini, insanların sürekli depresyona girip çıkmasına sebep olduğunu görebiliyoruz. Belgesel, bu gerçeklerin üzerinin serbest piyasa ekonomisi ve dünyanın önde gelen şirketlerinin baskılarıyla nasıl da kapatıldığını çok güzel bir şekilde anlatmış.

sekerin-filmi

Şeker kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri de oldukça büyük sorun teşkil ediyor. Uzmanlar çocuklardaki ani enerji yükselmelerinin, ani çöküşlerin, dikkat dağınıklığının baş sebebi olarak şekeri gösteriyor.

sekerin-filmi

Geçtiğimiz günlerde; iki çocuk sahibi bir anne ve babanın beslenme hassasiyeti ve farkındalığıyla kurduğu #gıdadedektifi sayfası da ebeveynlerin bilgilenmesi noktasında önemli çalışmalar yürütmekte. Doğrudan gıda önerisi yapmak yerine, değerlendirmeye aldıkları gıda paketlerinin üzerindeki içerik ve firmalardan istedikleri bilgilere göre inceleme yapıyorlar ve alternatif markalardaki ürünlerle beraber kıyas yapma fırsatı sunuyorlar. Satın alınan gıdaların içerik kısmını okuma alışkanlığı da sağlayan bu uygulama ile anne devam sütlerinden, 0-12 ay bebek beslenmesi için kullanılan hazır gıdalara, çikolatalardan, makarna soslarına kadar birçok ürünü mercek altına alıyorlar.

 Okudukça ve araştırdıkça görüyoruz ki sağlıklı diye düşündüğümüz meyveli sütlerin bir bardağında bile yaklaşık 10 küp şeker barınıyor. Hazır salçadan tutun da tuzlu bisküvilere kadar birçok gıda, içeriğinde ilave sofra şekeri bulunduruyor. Sağlıklı nesiller için şekere bağımlılığa bir dur demenin vakti geldi. Ev yapımı yoğurtlar, meyve ve sebze tüketimi, geleneklerimize özgü beslenme modeli ile bu savaşı kazanabiliriz.
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir