Bu Cami Elektriğini Minaresinde Üretecek

24 Oca 2018

 

Bu cami elektriğini  minaresinde üreterek dünyanın ekolojik tek camisi ünvanını alacak. Eşi benzeri olmayan ve teknolojinin tüm yeniliklerinden faydalanılarak tasarlanan bir cami ile ilgili tüm detaylara birlikte bakmaya ne dersiniz?

Böylesi eşsiz bir caminin şanslı cemaatinden olmak için Hamburg kenti yakınlarındaki Norderstedt kasabasında oturmanız gerekiyor. Veya yurtdışı seyahatinizde rotanızı buraya çevirebilirsiniz. Biz okuyucularımıza özel, bu muhteşem yapı ile ilgili tüm detayları paylaşarak merakınızı biraz gidermeyi umuyoruz.

Caminin en dikkat çekici özelliklerinden biri teknik açıdan diğer camilerden farklı olması. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı olan cami, kendi elektriğini 21 metre yüksekliğindeki şeffaf minaresi üzerinde yer alacak rüzgar türbinleri aracılığı ile üretecek.Caminin cam panellerine kristalleşme enerjisini düzenleyen sistem kurulacak. Cami içerisinde buz depolama sistemi olacak ve sistem sayesinde yaz aylarında serinlik sağlanacak.

Ekolojik olması, İslam’ın çevreci yanını da yansıtması açısından büyük önem taşıyor.

Caminin kubbesi camdan olacak. Gençler ve kadınlar için ayrı bölümlerin olacağı cami kompleksinde, imamın ailesi ile birlikte kalabileceği lojmanın yanı sıra bir süpermarket, bir kafeterya, bir berber ve bir seyahat acentesi de bulunacak.

Sosyal açıdan canlı olması, kadınlara ve gençlere verilen önem, kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak ve camiye olan ilgiyi arttıracak.

Alman gazeteleri  “Norderstedt’de Geleceğin Camisi” başlıklı haberlerle bu projeyi duyurmuştu.”Hamburger Abendblatt” gazetesine yapılan bir açıklamada, teknolojiden en verimli şekilde yararlanılıp kendi kendine yeten bir cami yapmak ve müslümanlar için bir buluşma merkezi olması hedeflenildiği açıklanmış. 2012 yılında projenin bitmesi planlanıyormuş. Fakat toplanan bağışlarla bu süre oldukça gecikmiş.

Caminin mimarı Selçuk Ünyılmaz bu eşsiz camiyi Alman basınına şöyle açıklıyor:  “Cami, kubbeli ve yerden 22 metre yükseklikte 2 minareli olarak inşa edilecek. Kubbenin ilginç yanı, kubbe ile mihrabın birleşecek olması. Galeriden her zaman görülebilecek şekilde tasarlanan ve kubbeden aşağıya doğru inecek bir gözyaşı damlası mihrabı oluşturacak. Camlar çevre korunması dikkate alınarak inşa edilecek. Cami, toplam 1400 metre karelik kullanım alanına sahip olacak”

Norderstedt camisinin yaklaşık 4 milyon Euro tutarındaki masrafları 300 üyenin aidatları ve bağışlarla karşılanacak. Kasabanın tüm yerel siyasetçileri tarafından desteklenen caminin 21 metre yüksekliğindeki minaresi tartışma konusu olmuş ancak uzlaşı sağlanmış. Bu yerel siyasetçilerin bir kısmı müslüman veya müslüman olmayan kişiler. Hepsi merakla caminin bitmesini ve bu eşsiz mimariyi görmeyi bekliyor.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir