Budapeşte Gezi Rehberi!

25 Haz 2015

3 Günde Macaristan – Budapeşte Turu

İş yerinizden uzun süreli izin alamıyor, Avrupa’da gezmek istiyor, kültürel olarak kendinize yakın bir yer arıyorsanız dede toprağımız olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘yi size öneriyoruz. Avrupa Hun Türkleri olan Macarlar’ı kendinize çok yakın bulacak, size karşı göstermiş oldukları sempatik davranışları takdir edeceksiniz. 3 günlük Macaristan turu planı için yazımızın devamını dikkatle okuyunuz 🙂

Macaristan - Budapeşte

Macaristan – Budapeşte

Tuna nehri etrafına kurulmuş Buda ve Peşte yakalarından oluşan Macaristan‘ın  Başkenti Budapeşte, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve çeşitli savaşlar geçirmiş bir şehir olarak Avrupa’nın bağrında yer alıyor. Macarca Estonca’ya benziyor, çevresinde bulunan ülkelerden tamamen farklı bir dil kullanılıyor, çözmek için epeyce uğraşmak gerektiğini Macarlar’da kabul ediyor. Macaristan Avrupa Birliği’ne girmiş olsa da pek çok yerde yerel para birimi olan Hungarian Forint (HUF) kullanılıyor. Euro ile alışverişe yaptığınızda da para üstü olarak HUF para birimini alıyorsunuz. 1 Euro yaklaşık 311.11 HUF’a tekabül ediyor. Exchange ofisleri ve bankalar hakkında sizi uyarmakta fayda var, komisyon bedeli epey yüksek alarak size çok düşük bir para verebilirler. Aynı şekilde restauranlarda da para üstünü dikkatle almanızı öneririz.

Big Bus Hop On Hop Off Sightseeing Bus -  Big Bus Firması Şehir Turu Otobüsü

Big Bus Hop On Hop Off Sightseeing Bus – Big Bus Firması Şehir Turu Otobüsü

Budapeşte Musevîler, Müslümanlar ve Hristiyanlar olmak üzere üç semavî dinin mensuplarına ev sahipliği yapmış bir şehir olması sebebiyle tarihsel olarak önemli olaylara şahitlik etmiş bir bölgedir. Bu sebeple Budapeşte’yi gezerken bir rehberle gezmenizi öneririz. “Grupla gezmeyi sevmiyorum” diyenlerdenseniz üzülmeyin, sizin için Budapeşte’de pek çok Hop on-Hop Off otobüs firması yer alıyor. Big-Bus otobüs firması Türkçe rehber sunması sebebiyle ve Türklere özel indirim yapılması birinci tercihiniz olsun. 1 günlük hop on- hop off bileti satın aldığınızda bileti 2 gün kullanabiliyor, ayrıca otobüsle şehir turuna ek olarak ücretsiz kulaklık rehberli tekne turu da kazanıyorsunuz. 2 günlük hop on- hop off otobüs turu ve tekne turu toplam 17 Euro’dur.  Gezecek otobüsünüzü ayarladıktan sonra gelelim gezilecek mekanlara…

Budapeste-Kahramanlar-Meydani_360681

Budapeste-Kahramanlar-Meydani

budapest_119

Liberty Bridge- Özgürlük Köprüsü

İlk durak Kahramanlar Meydanı… Bu meydan Budapeşte’de geçmişten günümüze Macarların tarihinde önemli yere sahip olan kahramanların heykelleri bu meydanda yer alıyor. Macarların bölgeye yerleşmesinin 1000 .yıl dönümünde yapılan bin yıl anıtı burada yer alıyor. Peşte bölgesinden Buda bölgesine Özgürlük Köprüsü’nden geçiyoruz. (Liberty Bridge) Özgürlük köprüsü Budapeste’nin ikonik köprülerinden birisi olup, bu köprüden Buda yakasına geçerken Gellert tepesinde bulunan özgürlük heykelini görebilirsiniz.

BudaPeşte Balıkçılar Burcu

BudaPeşte Balıkçılar Burcu

Buda yakasında Budin kale bölgesine geldiğinizde otobüsünüzden inerek, kale bölgesini geziniz. Bu bölge pek çok film setine ev sahipliği yapmış olup, tarihî dokusu olduğu gibi korunarak günümüze ulaştırılmıştır. Pek çok savaş geçirilmiş olsa da Budin kale bölgesi restorasyon faaliyetleri sonucu koruma altına alınmıştır. Budin Kale bölgesinin girişinde Fisherman’s Bastion – Balıkçılar Burcu ve içinde bulunan Art Nouveu akımına göre tasarlanan St. Matthias Kilisesi sizi Walt-Disney çizgi filmlerinin büyülü dünyasındaymış gibi hissettirebilir. Nitekim Walt Disney çizgifilmlerinde bulunan yapı tasarımları bu bölgedeki yapılardan ilham alınarak tasarlanmıştır.

St. Matthias Church - Kutsal Matyas Kilisesi

St. Matthias Church – Kutsal Matyas Kilisesi

Kale bölgesinin fantastik sokaklarında ilerlediğinizde Viyana Kapısı ve doğal yapısı korunmuş evler karşılayacaktır. Ayrıca bu bölgede st. Stephen Bazilikası’nın mimarının inşa ettiği krallar sarayı yer almaktadır, görmenizi tavsiye ederiz.

DSC_0222

Kale Bölgesini bitirdikten sonra her 15 dakikada bir seferi olan hop o hop off otobüsünüze binerek bir sonraki durağınız nehirde tekne turunun yapıldığı durağınız olsun Tekne turuyla Macaristan’ın ikonik köprülerinin tarihsel önemini öğrenebilir, Margaret Adası’nı görebilir ve yine Macaristan’ın simgesi olan Parlamento binasını yakından görerek hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yazının başında da bahsettiğim gibi tekne turu hop on- hop off biletinize dahil olup, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir fırsattır.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Elizabeth Köprüsü, Özgürlük Heykeli, St. Maria Church ve Opera House görülmesi gereken diğer önemli mekanlardandır. İtalya‘da olduğu gibi Budapeşte‘de de Kiliselerde akşamları klasik müzik konserlerine katılabilirsiniz, yalnız öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Macaristan denir de “Estergon Kalesi” anlatılmadan olur mu? Estergon kalesi- Esztergomi vár Budapeşte’nin 60 km kuzey batısında Tuna nehri kıyısında yer alır. 1543 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında ilk defa Osmanlıların eline geçen kale sancak beyliği haline getirilerek Budin Beylerbeyliğine bağlandı. 1594 yılında Alman, Leh ve Venedikliler’den oluşan büyük bir ordu tarafından kuşatıldı. Kuşatan orduya göre çok daha küçük bir orduyla savunulan Estergon Kalesi o sırada kalede bulunan Sokullu Mehmed Paşa’nın oğlu Anadolu Beylerbeyi Sokulluzade Lala Mehmed Paşa’nın kumandanlığı altında kahramanca savaştı. Ancak kale açlık ve susuzluk nedeniyle sonunda teslim olmak zorunda kaldı. Osmanlı tarihçisi İbrahim Peçevi tarafından kaydedilen bu cesaretli savunma Estergon Kalesi türküsüyle Türk belleklerine yerleşmiş önemli bir tarihi olaydır.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Macaristan’da ne yenir?

Her ne kadar Türklere kanı kaynıyor olsa da, Macaristan Hristiyan bir ülke olduğu için yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden size balık yemenizi öneririz, özellikle Tuna nehrinden tutulan balıklar, sebze haşlama ile servis ediliyor. Ayrıca Macaristan’ın goulash çorbasını etli olması sebebiyle yiyemiyor olsanız da, sebzeli yapılan çorbalarını denemenizi tavsiye ederiz. Restaurantlarda garsonlar pek çoğu İngilizce biliyor, hatta Türkçe bilen bile bulabiliyorsunuz. Yemeklerin içinde neler olduğunu tek tek size anlatıyorlar, bu yüzden yiyeceğiniz yemeği sorarak yemenizi öneririz.

DSC_0262

Budapeşte’de gün batımını, nehre yansıyan ışıkların ihtişamı ile izlemenizi, bu manzarayı kaçırmamanızı öneririz. Bir sonraki yazımıza dek mutlululuk ve huzurla bizi takipte kalın!

Sevgiler…

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir