Buket Balaban ile Modern Tesettür

26 Ağu 2014

 

“Mutaassıp giyinmek bir ayrıcalıktır” diyen Buket Balaban ile yaptığımız keyifli ve özel röportajımızdan çarpıcı açıklamaları sizlerle paylaşmak istedik.

Merve Uzun: Buket Hanım öncelikle bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Sizi tanımayanlara veya daha yakından tanımak isteyenlere hikayenizden bahseder misiniz?

Buket Balaban: Sizinle tanışmak beni de çok mutlu etti, ben teşekkür ederim. Babam tekstilci ve şuanda da yurtdışında tasarımcılarla çalışıyor. Bu yüzden küçüklüğümden beri bu sektörün içersindeyim. Okuldan sonra önce modelistlik eğitimi sonra da stilistlik eğitimimi aldım. Akabinde kapanınca bu alanda bir boşluk olduğunu farkettim, çünkü giyinecek kıyafet bulamıyordum. Kıyafetler 40 yaş üzeri tasarımlardı ve bizim tarzımıza uygun değildi. Amatör bir şekilde kendimize bir şeyler yapmaya başladık. Bu çok beğenildi ve durum böyle olunca bizde butik açmaya karar verdik. Bu sayede sektörde yerimizi aldık. Güleryüzlü, samimi yaklaşımlarımız ve tasarımlarımız çok beğenildi. Genç yaşta bayanlara hitap ediyor oluşumuz ilgi gördü ve bir kitle oluştu. Ablamla bu işi birlikte yürütüyoruz.

Merve Uzun: Şuan kaç şubeniz var? Müşterileriniz size nereden-nasıl ulaşabilirler?

Buket Balaban: 3 şubemiz var. 4. şubeyi Çengelköy’de showroom olarak düşünüyoruz. Erenköy (merkez), Başakşehir ve Florya şubelerine 2 şer günümü ayırıyorum ve bana müşterilerim bu şekilde ulaşabiliyorlar. Aynı zamanda Instagram, Facebook hesaplarımızdan da iletişim kurabiliyorlar.

Merve Uzun: Noor Butik iade veya değişim hakları nasıl?

Buket Balaban: 40 gün iade ve değişim süresi veriyoruz. Ürünlerimizin her zaman arkasındayız. Hollanda’dan bir müşterim düğmem koptu diye haber verdiği anda hemen kargo yapıyoruz. New York, Hollanda, Almanya gibi ülkelere de satışlarımız oluyor. Kimseyi zor durumda bırakmıyoruz. Bu yüzden olumsuz eleştiriler çok şükür olmuyor.

Merve Uzun: Çalıştığınız tasarımcılar kimler ve tesettür giyim butik konsepti hakkında gelinen durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Buket Balaban: Yıllar öncesinde tesettürlü bir bayan Nişantaşı’nda bir butiğe girip sipariş veremiyorlardı, çekiniyorlardı. Çünkü onlar kabul etmiyorlardı ve tesettürlü bayanlarla çalışmak istemiyorlardı. Ama artık öyle değil. Tesettür giyim üzerine hiç çalışmamış tasarımcılarla görüştük. Olumsuz tepki verenlerde oldu ama bize yardım elini uzatan da oldu. Beymen’e çalışan Nihan Peker’i Noor’un yüzü yaptık. Aynı zamanda Angelina Jolie’yi giydirmiş bir tasarımcı olan Erol Albayrak, Tuba Benian gibi ünlü modacılarla bu işe girdik. Dekolteleri kapattık, mini eteklerin boyları uzadı. Aynı zamanda Noor Tasarımlarını da ekledik ve güzel bir iş ortaya çıktı. Onlar bize, bizde genç tasarımcılara destek olduk. Pınar Akşam, Kuaybe Gider ilk olarak bizimle bu işe başladılar.

Merve Uzun: Günümüzdeki tesettür giyim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Buket Balaban: Modern tesettür sayesinde açık bayanların dikkatini çektik. Bunun öncülerinden olduğumuza inanıyorum. Bizlerin sayesinde tesettüre giren bayanların sayısında artış olduğunu görebiliyoruz. Genç tesettürlü, mutaassıp giyinen bayanlar çok hoşuma gidiyor. İpek eşarpları ve marka çantalarıyla artık dışarıdalar ve çok havalı görünüyorlar. 🙂 Açık bayanlardan daha havalı olduğumuzu söylemek isterim 🙂 Bence Mutasıp giyinmek bir ayrıcalıktır.

Buket-balaban-2

Merve Uzun: Tesettür Giyim’e gönül veren ve bu işi yapmak isteyen çok insan var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Buket Balaban: Rakiplerim beni korkutmaz, çünkü kendimi farklı kulvarda görüyorum. Piyasanın hareketlenmesi beni çok mutlu ediyor ama herkes tasarımcı olamaz lütfen bazıları terzi olarak kalsın.:) Noor Butik “Elele” ve “Şamdan” dergilerinde çıktı, ayrıcalıklı olduğumuzun herkes farkında.

Merve Uzun: Franchising açarak işinizi ilerletiyorsunuz. Hedefiniz nedir?

Buket Balaban: Butik açmak isteyen müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda Franchising vermeye başladık. Genç girişimcilere destek olmak bizi mutlu ediyor. Allah’ın izniyle çok mutluyuz ve güzel gidiyoruz. Allah yolumuzu hep açık etti ve bize yardımcı oldu. Sanırım bu bizim hak yemememizden kaynaklanıyor. Kalbimizi temiz tutarak ve işimizi doğru yaparak ilerliyoruz. Hedefimiz 10 şubeye tamamlamak. Tabii ki bunu İstanbul değil Türkiye’nin farklı şehirlerinde yapmak istiyoruz. Online Satış sevmiyoruz bu yüzden o işe hiç girmedik. Müşterilerimizin ürünü birebir görüp deneyerek almasından yanayız. Çünkü taleplerine birebir cevap vermek daha sağlıklı oluyor. Bu yüzden nokta sayımızı çoğaltmalıyız.

Merve Uzun: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Buket Balaban: www.tesetturgiyim.com güzel bir oluşum. İsmi çok güzel ve amaca uygun olmuş. Tesettür adı altında açılan sayfaların stil önerileri vermesiyle web sayfaları çorba oluyor. Sizin bu yolunuz yerinde bir tercih olmuş. Tesettürlü bayanlar tesetturgiyim.com’da kolleksiyonlara kolayca ulaşabilecekler. Allah yolunuzu açık etsin. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sizinle tanıştığıma çok memnun oldum.

Röportaj: Merve UZUN 15.12.2013

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir