Bütün Cilt Tiplerinin Dostu:Nar

05 Kas 2014

Herkese merhaba, kış ayları gelmişken mucizevi meyve, nardan bahsetmemek olmazdı. Nar öylesine güzel bir meyve ki hem yaratılışındaki o mükemmel nizamla hem de binbir derde deva oluşu ile kolaylıkla bulabildiğimiz bulunmaz bir nimet.

An_opened_pomegranate

Ben ve nar arasındaki bu bağ geçen sene oluştu, eğer nar taneleyen biriyseniz muhtemelen fark etmişsinizdir, narı temizledikten sonra insanın elleri pamuk gibi oluyor. İlk başta buna çok şaşırsam da sonraları araştırdıkça hakkında öğrendiklerim bunu gölgede bıraktılar. Peki ne özellikleri mi var bugün sizlerle 5 özelliğini paylaşacağım ancak daha niceleri var.

Best-Moisturizer-for-Combination-Skin

1. Mükemmel Nemlendirici: Nemlendirme özelliğinin en iyi yanı ise neredeyse bütün cilt tiplerinde işe yarıyor olması. Minik molekülleri cilt tarafından özünün derinlemesine emilmesini sağlar. İçeriğindeki Omega 5, yağ asidi ve parinarik asit sayesinde cildin kurumasını engeller ve çatlamış, kurumuş deriyi tedavi eder.

peptidos

2. Hücre Yenileyici: Nar cildin dermis ve epidermis dokularının yenilenmesine yardımcı olur ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. 

hiking-camping-essentials-sun-protection

3. Güneşten Korur: Nar aynı zamanda cildin güneşten korunmasını sağlar yani ciltte güneşten dolayı oluşan kızarıklık ve lekeleri engeller. İçindeki antioksidan sayesinde cilt tümörlerinin oluşmasını engeller.

pomegranate_skin

4. Anti-aging Etkisi Vardır: Nar cildin güneş vb. dış etkenlerden oluşan izlerin ve kırışıklıkların azalmasını sağlar ve cildin gençleşmesini ve daha elastik bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur. 

acne-scars1

5. Yağlı ve Karma Ciltlerin Sebum Dengesini Sağlar: Nar içerisindeki yağlar sayesinde yağlı ve karma ciltlerde oluşan sivilce ve gözenek problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yenileme özelliği sayesinde sivilce yaralarını ve diğer izleri en aza indirger. 

Narın deva olmadığı bir şey yok neredeyse, her ne kadar temizlemesi biraz zahmetli olsa da kesinlikle o uğraşa değer değil mi? Bu kış bol bol nar yiyin yedirin, temizledikten sonra da gidip hemen ellerinizi yıkamak yerine suyunu elinize sürüp biraz bekletin ve Allah’ın bize verdiği bütün nimetlerden sonuna kadar yararlanmayı unutmayın.

xoxo, madam kişot

 

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir