Büyük Beden Tunik Seçerken Dikkat Edilecek 4 Altın Kural

11 Şub 2015

Herkese bu soğuk günlerde sıcacık  merhabalar 🙂

Büyük beden kullanan hanımlara çok sık kullanılan tunik seçiminde dikkat etmelerinde fayda olan dört tane özelliği anlatacağım. Özellikle internetten alışveriş yapan hanımlara ”Acaba bu beni nasıl gösterir?”, ”Kilolu görünür müyüm?” ya da ” Üzerimde nasıl durur?”  gibi insanı deli edebilecek soruların cevabını almalarında kolaylık sağlayacak olan tüyolarıma başlayalım…

1. Materyal Seçimi

Malum tekstil malzemesi alıyorsunuz ve en önemlisi bu malzemenin içeriğidir. Özellikle büyük beden hanımların fazlalıklarını göstermeyecek materyalleri seçmeleri gerekmektedir.  Materyal seçenekleri internette alışveriş yaparken beğendiğiniz tuniğin özelliklerinde yazar. İçeriği viskon, krep veya polyester olan tunikleri seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Çünkü bu materyal ışıkla birlikte fazlalıklarınızı gizler, hatta bu kumaşlar balık etli bedenlerin şahıdır.  Tabi materyalin yüzdeliği de çok önemlidir. Yüzdesi ne kadar yüksek olursa kumaşın özelliği o derece kendini karakterize edecektir.

2 .Desen

Göz yanılması ve ışık oyununun en önemli platformu desendir. Desenler büyüklük-küçüklük, ayrıntı-sadelik ve geometrik-floral olarak incelendiğinde;

Orta boy veya küçük desenler giydiğinizde vücudunuzun iriliğini göze çarpmamış olursunuz ve daha küçük proposiyonlu görünürsünüz.

Modanisa Nil Tunik by Saliha için üzerine tıklayın…

z-nil-tunik--kirmizi--saliha-82987-1

Sade, fazla karışık olmayan desenler daha zayıf gösterir. Desenlerin geometrik yada floral olması tercih meselesidir. Ancak bazı geometrik desenler daha zayıf görünmenize neden olur. Örneğin; dikey çizgiler, sivri hatlara sahip geometrik desenler  vb…

Modanisa Silvia Tunik by Saliha için üzerine tıklayın…

z-silvia-tunik--siyah-sari--saliha-96895-1

Ayrıca vücudun ortasında vücut formuna uygun şekilde geometrik bir şekil bulunduran tunikler, elbiseler vs  proporsiyonunuzu daha orantılı gösterir.

Modanisa Manşetleri Renkli Tunik by He&De için üzerine tıklayın…

z-mansetleri-renkli-tunik--bordosiyah--hede-91501-1

3.Renk

Koyu renklerin hep zayıf gösterdiği aşikar olsa da, akıllarda bu renklerin siyah, lacivert, kahverengi gibi renkler olduğu zannedilir. Ancak renk skalasında koyu renkler içerisine tüm renkler girer, sadece koyu ve mat halleri ile… Örneğin; bordo, yeşil çeşitleri, mavi çeşitleri, hatta pembe çeşitleriAyrıca, sarı rengin açık sarısı ve koyu sarısı  arasından koyu olan tercih edilse, yine açığına nazaran daha zayıf gösterir.

Modanisa Sade Tunik by Saliha için üzerine tıklayın...

z-sade-tunik--saks--saliha-96900-1

4.Kalıp Özelliği

Fazla bol, fırfırlı yada geniş kesim kalıplar sanılanın aksine daha iri gösterir. Vücuda fazla oturmayan, bolluk payı bulunan ancak vücut anatomisine uygun kalıplar daha zayıf gösterir ve üzerinizde daha iyi durur.

Modanisa Desenli Tunik by Saliha için üzerine tıklayın…

z-desenli-tunik--siyah--saliha-87806-1

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir