Büyük Gözlerin Psikolojik Dili

26 Kas 2015

Üzerine şiirler yazılan, uğruna aşık olunan ya da büyük hayal kırıklıkları ardından akılda kalan gözler… Pek çok insanı gözleri ve bakışlarıyla hatırlarız. Gözler kelimelere göre etkisi daha büyük olup, daha akılda kalıcıdır. Büyük gözler denince; hafızalardan silinmeyen “bakışlarıyla”  fenomen olmuş, Türk sinemasının meşhur aktörlerinden Türkan ŞORAY gelir çoğu kişinin aklına… Büyük gözlerin magazinsel yönü bir tarafta dursun, acaba “büyük gözler” psikolojik olarak neleri ifade ediyor? Bu yazıda bilimsel araştırmalarda kanıtlanmış 9 farklı bakış çeşidini ele alıyoruz.

İşte 8 farklı bakış örneği ve psikolojik anlamları, peki ya siz hangisisiniz?

Zihnimi kurcalayan bir şeyler var!

büyük gözler

Zihnim aşırı derecede dolu!

zihnim tamamen dolu

                                                                               

Beyin rahatsızlığım var!

130108_EXP_holmes_mugshot.jpg.CROP.promo-mediumlarge

Dikkatimi çekiyorsun!

eyes

Midemi Bulandırıyorsun!

Disgusted-1024x685

Acı çekiyorum.

49a00ff9bab81e30d25731239e81d346

İlaç/uyuşturucu Kullanıyorum

ilaç kullanıyorum

Gözlerim benim kişiliğimdir! 

iris

Her birimizin göz çevresinde bulunan “iris” isimli renkli tabaka, kişiye has belli özellikler taşıyor. Resimde de görebileceğiniz gibi iki kişi arasında iris tabakasında farklılıklar var. Gözler de kişilik gibi biricik ve yegane olup, kişiliğe dair pek çok şey söylüyor olabilir!

Fotoğraflarda da görüldüğü üzere her bakış farklı bir anlam içeriyor olabilir. Bu bakışlar durumdan duruma farklılık gösteriyor olsa da, göz bebeğindeki değişimin nasıl farkına varabiliriz? Çıplak gözle bu farkları tam olarak ayırt etmek mümkün görünmüyor olmasa da, fMRİ (fonksiyonel magnetik Rezonans Imaging) tekniğiyle göz bebeklerindeki bilinç dışı oluşan değişim ölçülebiliyor. Yalan söylenildiğinde de kişilerin göz bebeklerinde benzer hareketler görülmekte, göz bebekleri büyümektedir. Kişiler bunu bilinçli olarak kontrol edemedikleri için cezaevlerinde genelde sanığın ifadesi alınırken fMRİ çekimleri yapılarak yalan söylediği tespit edilmektedir.

Gözler hem “ruha” açılan, hem de “zihne” açılan bir kapıdır. Biz yine de “gülen gözleriniz olmasın”-ı temenni ediyoruz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir