Buz Gibi Havaların İncecik Yünü: Alpaka

13 Kas 2017

Yıllar önce Ankara’nın ayazında yaşadığım bir şaşkınlığı yazmak istiyorum: Biz kat kat giyinmişken bir arkadaşımız incecik çıkıp gelmişti. Peki vücudunu nasıl sıcak tutuyordu? Alpaka ile…

Bundan 13 sene önce üniversiteye ilk adım attığım yıllar… Heyecanlı ve mutluyum. Meslek lisesi hazır giyim bölümünü bitirmiş; Gazi üniversitesi Tekstil bölümüne adım atmışım. Dikmek, dikerken araştırmak, kumaşların özelliklerini öğrenmek tutkusuyla yanıyorum.

Bir arkadaş edinmişim. Çok sık sohbet ediyor ve birbirimize sempati duyuyoruz. Havanın soğuk olduğu bir gün… Hava bildiğiniz buz. Ankara’nın ayazı elimizi yüzümüzü kesiyor. O da ne? Bu arkadaş sınıfa geldi ve montunu çıkarttı. Üzerinde incecik, krem rengi bir triko kazak var. Çoğu arkadaşımız onun şık görünmek için üşümeyi göze aldığı yanılgısıyla olaya baktı. Halbuki: Arkadaşımın üzerindeki kazak Alpaka yününden yapılmıştı. O kazağın özelliklerini anlatmak için de şu cümleleri kullandı: “Bu kazak ince ama yüzde 100 Alpaka yünü olduğu için çok sıcak tutar. Hatta sizin üzerinizdeki kalın polyester kazaklardan çok daha fazla ısı tutucu etkisi vardır.”

alpaka-kislik-giyim

Gerçekten Alpaka yününün etkisi bu derece yüksek mi? Ne yazıyor kitaplarda bu yün türü için:  “And dağları memelisinin yününden ince bir iplik elde edilir. Bu lif, genellikle protein esaslı lif ve diğer doğal liflerle birlikte dokunur. Alpaka yününden doğal renk aralığında, lüks bir kumaş üretilir. Kazak, şal, şapka, eldiven ve diğer yünlülerin dokunmasında kullanılır. Alpaka, hipoalerjenik ve doğal alev geciktiricidir. İnka’larda hanedanın kullanımına tahsis edilen bu yün, kaşmirden daha sıcak, daha ince ve son derece yumuşaktır.

 alpaka-kislik-giyim

Alpaka çeşitli incelikte olabilir;

Kral Alpaka: 19 mikron

Bebek Alpaka: 22,5 mikron

Süper ince Alpaka: 22,5 mikron

Kaba Alpaka: 32 mikron”

(Moda tasarım sözlüğü, Gavin Ambrose & Paul Harris)

alpaka-kislik-giyim

Bu kış Alpaka yününün sıcaklığını bir deneyin derim…

[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir