Cambridge’e Ağaçtan Cami Yapılıyor

10 Eki 2018

İslam dünyasının benimsediği geometrik desenler ve peyzajdan ilham alan bir İngiliz mimarlık şirketi, İngiltere’nin Cambridge kentinde ahşap bir cami inşa ediyor.

The Guardian gazetesi cami için şöyle yazdı: “Şu anda hayatta olmayan mimar David Marks, bu cami projesini İngiltere genelinde görülen Osmanlı tarzı camilerin üstünlüğüne bir isyan olarak niteliyordu.”

2008 yılında başlayan Cambridge Camii Projesi için, 2009 yılında bir dönümlük arsa satın alındı. Cami bittiğinde 1000 kişi aynı anda namaz kılabilecek.

İnşaatı, İsviçreli ahşap yapı uzmanı Blumer – Lehmann AG yapıyor. Ahşap sütunlar, Cambridge camisinin temel destek yapısını oluşturuyor. Her sütun, tepesinde, kafesli kemerler ve kirişler ağı ile çiçekleniyor. Sütunların ortasında, dairesel çatı pencereleri sıralanıyor. Caminin kubbesi de ahşaptan olacak. Proje inşaatının 2018’de tamamlanması ve caminin Ocak 2019’da açılması bekleniyor.

Cambridge kentinde şu anda iki cami var: Ebu Bekir Camii ve İslam Merkezi ile Ömer Faruk Camii. Bu cami de açılınca şehirde aynı anda 4000 kişi namaz kılabilecek.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir