Capsters’ın mucidi Cindy van den Bremen ile konuştuk!

07 Nov 2017

 

“Capsters’ı tüm kadınlarla birlikte geliştirdim!” Capsters markasının kurucusu Cindy van den Bremen’den, Capsters’ın hikayesini dinledik.

Merhaba Cindy! Seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba! Hollanda’da yaşıyorum ve Capsters markasını ortağım Karin Mastenbroek ile birlikte yürütüyorum. Sosyal tasarımlar benim için bir tutku. Aynı zamanda lokal bir üniversitede öğretmenlik yapıyorum. Ayrıca, bir Türk ile evliyim ve 7 yaşında da bir oğlumuz var…

cindy-van-den-bremen-capsters

Capsters yolculuğunun çıkış noktasını anlatır mısın bize?

1999 yılında giyimi ve başörtüsü spora uygun olmaması gerekçesiyle spor salonundan atılan bir arkadaşımız vardı ve ben onun için spora uygun bir başörtüsü tasarlamaya karar verdim. Dünyada, hem spor hem şık bir alternatif olarak böyle bir tasarım bekleniyormuş. Bahsettiğim başörtülü kız sayesinde başlattığım macera, dünyadaki tüm tesettürlü kadınlara çözüm oldu ve artık her spor dalına rahatlıkla katılabilme özgürlüğü kazandılar.

Başörtü tasarımlarım başlangıçta 4 farklı spor dalı içindi. Sporda moda, en sevilen markalar, kumaşlar, malzemeler, renkler gibi araştırmalar yaptım. Spor dalına göre çizimlere başladım ve uygun stiller oluşturdum. Örneklerimle birlikte daha önce konuştuğum kadınlara gittim ve gösterdim, onların geri bildirimi benim için çok önemliydi. Aslında Capsters markasını tüm kadınlarla birlikte geliştirdim.

Yüksek lisans tezim için tasarımlarımı sundum ve Haziran 1999’da mucit olarak kabul edildim.

International Institue of the Islam da Modern World’de yayınlanan makalemin altında yazdığım mail adresimden, çokça sipariş almaya başladım. Aslında şirket kurmak gibi bir niyetim yoktu, sadece yasaklar yüzünden spor salonundan atılan Hollandalı kıza yardım etmekti amacım.

Capsters, Japonya’da Good Design Award ödülünü kazandı, 2006 yılında New York Museum of Art’da devamlı olarak yer alan koleksiyonlar arasına girdi. Dünyayı çok gezdim, Suudi Arabistan’dan Hong Kong’a kadar gittim ve her yerde tasarımlarımı konferanslarda sundum.

Capsters markası 2008 yılında şirket oldu ve Karin Mastenbroek ile birlikte bu macerayı büyütmeye başladık.

Başörtülü kadınlara sunduğun bu çözümün, vicdani yönü de ağır basıyor aslında… Neler hissettin hemcinsinin bu şekilde bir engelleme ile karşılaştığı anda?

Her kadının özgürce giyinme hakkı olmalı, buna inanıyorum. Sporla güçlenen kadınlar, kalıplaşmış düşüncelerden uzaklaşan çok fazla insan var. İyi örnek olabilecek mankenlerle çalışıyoruz, çünkü kadınlara ilham vermek istiyoruz. Hala sevdiği sporu yapmaya çalışan tesettürlü kadınlar için engeller var maalesef…

Tasarımların hakkında bilgi verebilir misin? 

Spor yapan kadınlar, başörtülerinden her zaman endişe duyarlar ve seçim yaparken zorlandıklarını söylerler. Capsters ile bu sorunu yok etmek istiyoruz, kadınların spor yaparken sadece ona odaklanmaları bizim için çok önemli.

Tasarımların artık modanisa.com’da da satışta. Peki, sen ne düşünüyorsun Modanisa ile ilgili?

Seneler önce Kerim Türe ile görüşmüştüm. Tesettür giyim sektörünün online platformu olarak modanisa.com’da ilk defa satıştayız. Modanisa’nın dünya çapında büyümesine şahit oluyoruz. Modanisa London Modest Fashion Week’i ziyaret ettim ve hemen sonra Türkiye’ye dönüp Capsters için neler sunabileceğimizi konuştuk. Yaz dönemimdeyse Modanisa’yı tekrar ziyaret ettim. Dünyaca ulaşılabilir olması, hızı ve gelişimi gerçekten çok başarılı. Birlikte çalıştığımız için çok mutluyum ve gurur duyuyorum. Umarım iş birliğimiz uzun süre boyunca devam eder.

cindy-van-den-bremen-capsters

Capsters: Spor başörtülerde dünyanın lider markası

Capsters, 1999 yılında başörtüsü spora elverişli olmadığı ve tehlikeli görüldüğü için spor salonundan atılan bir öğrencinin hikayesiyle başladı. Cindy van den Bremen’in 1999 yılında hazırladığı tasarımları, geleneksel tarzlardan çok, güvenli ve konforlu spor yapma arzusu ile evrensel olarak kabul edildi. Sadece bir kızla başlayan bu yolculuk, kadınlar tarafından dünya çapında kabul gördü. Artık tesettürlü kadınlar, sınırsız ve engelsiz bir şekilde spor aktivitelerine dahil olabiliyorlar.

Tesettürlü kadınlara hitap eden ve yüksek kalitede üretilen Capsters spor başörtüleri, internet sitesinde ve dünyada 15’ten fazla ülkeye gönderim sağlıyor. Güvenlik açısından test edilmiş ve onaylanmış bir bağlama şekline sahiptir.

Capsters spor başörtüleri, nefes alabilen, konforlu ve hafif örgü kumaşlardan üretilmiştir. İğnesiz ve bonesiz olarak kullanılabilir.

Capters’ın bir özel yönü de kullanıcılarının yön vermesiyle tasarımların oluşması ve gelişmesi… Ayrıca tasarımlar ‘Good Design Award’ ödülü kazanmış ve NYC, ABD’de kalıcı MoMA koleksiyonunun bir parçası olmuştur.

Capsters’ın, FIFA tarafından onaylanan Capsters Football tasarımı sayesinde, 2012 yılında Ürdün Prensi Ali Bin Huseyin futbol sahasındaki FIFA başörtü yasağını kaldırdı.

Capsters, sosyal bir girişimdir ve spor yoluyla kadınların güçlenmesine hedefler.

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *