Çayın Faydaları

04 Nis 2017

 

M.Ö. 2737 yılında Çin imparatoru Shen Yung kaynayan suya bir yaprağın düştüğünü görür. Yayılan kokudan etkilenen imparator merakla tadına bakar ve çok beğenir. Böylece çayın yüzyıllarca sürecek saltanatı başlamış olur… Zamanla tüm dünyada tanınmayı başaran çay insanların vazgeçilmezi haline gelir. Günün her saatinde her mekanda tercih edilen lezzet, kış soğuğunda insanın içini ısıtırken yaz sıcağında hararetini alarak mevsimsiz bir içecek olduğunu kanıtlar.

Çaydaki kafein beyindeki yorgunluğu gidererek algı düzeyini yükseltir. Teanin ise gerilim ve endişeyi azaltarak konsantrasyonu artırır. Böylece çay sizi ders çalışmaya hazır hale getirir. Üstelik kahve gibi uykuyu da kaçırmaz.

Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak çay tüketenlerin tüketmeyen kişilere göre %70 oranında daha az kalp krizi geçirdikleri görülür. Kan pıhtılaşmasını engelleyen bu eşsiz nimet felç geçirme riskini de azaltır.

İçerisindeki fitokimyasallar kemik sağlığına olumlu katkı sağlarken antioksidan kansere karşı koruyor. Diş ve diş eti rahatsızlıklarını tedavi ederken ağız kokusunu gidermeyi de ihmal etmiyor.

 

Kalorisi olmadığı için gönül rahatlığıyla içeceğiniz 1 bardak çay sindiriminizi kolaylaştırır. Vücudunuzu uyararak kaslarınızı harekete geçirip kan akışınızı ve metabolizmanızı hızlandırır. Bu sayede fazla kiloları vermenizde size yardımcı olacaktır.

Ayak kokusu şikayeti olanlar da bu şifa deposundan faydalanabilir. 10 gün boyunca ılık çay dolu bir leğende ayaklarınızı 10 dakika bekletirseniz kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Elinizde balık, çamaşır suyu gibi ağır bir koku varsa çay ile yıkayarak kurtulabilirsiniz.

Gözlerinizi çay buharına tutarak çapaklanmasını engellediğinizi biliyor muydunuz! Yara temizlenmesinde kullanıldığında antibiyotik etki göstermesini de unutmamak gerek.

Çayın yanında lezzetli bir lor dolması tarifine ne dersiniz? Tarif için tıklayınız.

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir