Çeçen Liderin Modacı Kızı

03 Eki 2018

Çeçenistan “lideri” Ramazan Kadırov’un 18 yaşındaki kızı Aishat Kadırova, tesettür moda tasarımcısı.

Aishat Kadırova’ya “moda”, bir anne mirası. Annesi Medni’den miras kalan moda evini işletiyor: FIRDAWS moda evi. Bu moda evi, 2009 yılında kuruldu. Kısa sürede ünlendi ve Çeçen moda tasarımlarını, tesettür giyinen dünyada fark edilir hale getirdi.

Aishat Kadırova, özellikle Rus hükümetinin de desteğini görüyor. Rusya’da nüfusun yüzde 15’ini oluşturan yaklaşık 20 milyon Müslüman yaşıyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, İslam’ın ve Müslüman toplumun Rus kültürel yapısının değişmez bir parçası olduğunu belirterek, “Hükümetimiz de Rusya’da İslam dinine yönelik eğitimin desteklenmesi için adımlar atıyor” diyor. Putin’e göre “Geleneksel İslam, Rus kültürel kodunun önemli bir parçasıdır ve Müslüman toplumu da şüphesiz Rusya’nın çok uluslu halkının önemli bir unsurudur.”

İnanç, Çeçenya’daki kadınlar için günlük hayatın ayrılmaz bir parçası. Giyimin belirleyeni de inanç. Bu inancı dikkate almayan bir moda hareketinin, bu coğrafyada yaşaması pek mümkün değil. Aishat Kadırova, İslam sanatını ve inancını inceleyen ve tasarımlarını buna göre yapan bir modacı. (Koleksiyonu için internet adresi: https://firdaws-official.ru/en/)

Moda evinin adı neden Firdevs?

Kuran’da iki ayette geçen Firdevs adı, cennet bahçesi anlamına geliyor. Moda evi adını, Kur’an’daki bu bahçeden alıyor.

 

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir