Çiçek Açan Elbiseler

07 Tem 2015

Tasarım ve moda dünyasında floral desen olarak ifade edilen çiçek desenleri, yüzyıllardır insanların güzellik anlayışının başında gelen imgelerdendir. Geçtiğimiz yıllarda pek hoş anılmayan bir noktaya taşınmış olsa da, aslında fransız tasarımcıların bir numaralı desenleri floral desenlerdir. Bundan şunu çıkarmak gerekir ki, tasarımı güzel olan floral desenlerin yerini başka hiçbir desen tutamaz. Bunu dünyaca ünlü porselenlerin özel koleksiyonlarına baktığımızda, profesyonel gelinlik tasarımlarının dantel güpürlerine baktığımızda veya ünlü ressamların paha biçilemeyen tablolarına baktığımızda da görebiliriz.

Peki neden her çiçekli elbise göze hoş gelmiyor? Bunun cevabını, çiçek desenlerinin klasik desen kurallarına uymayan bir çizgide, basit baskılarla, kalitesiz boya, kumaş ve renklerle oluşturulmasına bağlayabiliriz.

Floral desenlerde, dizilim homojenliği, renk kontrastlığı ve kumaş rengi uyumu olması gerektiği gibi tasarlandığında, göz doyuran elbiseler için geriye sadece minimal kesim kullanmak kalıyor. İşte size floral desenlerin hakkını veren elbiselerden birkaç örnek…

z-baskili-elbise--ekru-refka-131923-1

z-cicekli-sifon-elbise--fusya--refka-135014-1

z-pileli-elbise--bahar-desen--mimya-127432-1

z-pertev-nihal-elbise--desenli--kuaybe-gider-139950-1

z-desenli-klos-elbise--bahar-desen--mimya-127434-1

Çiçek desenli elbiselere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

 

Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Yorumlar

  1. budakı elbiselerı nasıl ciparış verebiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir