Çiçeklerin Efendisi ‘ERDEM’

15 Şub 2018

 

H&M’in son yıllarda atağa geçmesini sağlayan yeni bir pazarlama stratejisi, ses getiren işbirlikleriyle markanın popülaritesini her geçen gün arttırıyor. Dünya markalarının halkla buluştuğu özel koleksiyonlar, peynir ekmek gibi tüketilirken; ünlülerin dahi çekinmeden sıraya girdiği alışveriş kuyruklarına sahne oluyor.

Bu yaşanılanların aksine H&M’in son tasarımcı işbirliği, ne yazık ki beklediği ilgiyi göremedi. Birçoğumuzu hayal kırıklığına uğratan ERDEM, hazırladığı hazır giyim koleksiyonuyla hak ettiği başarıyı yakalayamadı. Türkiye’de çok bilinmeyen bir marka olmasına rağmen İngiltere’de çok sevilirken, Trump’ın eşi Melania’nın severek giydiği ERDEM tasarımı pembe elbise, sivri dilli moda otoriteleri tarafından çok eleştirildi.

erdem-moralioglu

Peki kim bu “ERDEM”?

Tanımayanları tanıştıralım. 1977 yılında Kanada’da dünyaya gelen markanın kurucusu ve baş tasarımcısı Erdem Moralıoğlu, Antakya’dan Kanada’ya göç eden bir babanın oğlu. Annesi ise İngiliz. 2014 yılında British Fashion Council’in gerçekleştirdiği İngiliz Moda Konseyi Ödülleri gecesinde ‘Yılın Tasarımcısı’ ödülüne layık görülen Erdem Moralıoğlu, 2015 yılında da İngiliz Harper’s Bazaar dergisinin ödül töreninde ‘Yılın Adamı’ seçilmişti. Keira Knightly, Sarah Jessica Parker, Sienna Miller, Kate Winslet, Lara Stone, Marion Cottillard, Michelle Williams, Julianne Moore, Anne Hathaway ve daha birçok Hollywood yıldızı Erdem’in tasarımlarını severek giyen ünlülerden.

hm-erdem-collobration

Çiçekli Erdem elbisesiyle Kate Middleton

erdem-elbisesi-ile-Kate-Middleton

Farklı kültürlerin parçası olmanın, koleksiyonlarında biçim ve renk kontrastı sağladığını söylüyor. Feminen desenler onun için olmazsa olmaz. Koleksiyonlarının büyük bir bölümünü, çiçek desenlerini farklı şekilde yorumlayarak oluşturuyor. Bu yüzden moda camiasında ‘çiçeklerin efendisi’ olarak anılıyor.

melania-trump-erdem-dress

Örneğin; Melania Trump pembe payetli Erdem elbisesiyle yeni yıl davetine katıldığında, Türk modacıları tarafından oldukça sıradan bulunmuştu. Dünyayı etkileyen bir tasarımcının Türk otoritelerince bu kadar eleştirilmesine siz ne diyorsunuz?

Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir