Cildinize Bahar Temizliği

03 May 2017

 

Her yıl tekrarlanan evrensel ritüellerin başında gelen bahar temizliği en güçlü haliyle tekrar karşımızda. Güneş kendini gösterdi, hava ısındı, çiçekler açtı ve hepimiz gardıroplarımızı kışlık kıyafetlerin ağır baskısından kurtarıp mevsimlik, yazlık kıyafetlerin rengarenk havasına teslim ettik. Tükenmek bilmeyen bir enerjiyle evleri köşe bucak temizlememiz de son bulduğuna göre aslında en önemli olan konuya gelebiliriz.

Takip edemediğimiz bir hızla geçip giden yılların etkisiyle eski canlılığını yitirmeye başlayan cildimizin de en az evimiz kadar bahar temizliğine ihtiyacı var. Mevsim değişiminin etkisiyle kuruyan, yağlanan, hassaslaşan cildinizi dikkatle dinleyerek ihtiyacını anladıktan sonra basit ama etkili bir bakım oluşturabilirsiniz. Besinlerden aldığımız vitaminlere ek olarak cildimizi nemlendirici ve serum gibi ürünlerle de vitamine doyurabiliriz.

C vitamini içeren ürünler donuklaşan cildinizin kurtarıcısı olabilir. Ürün seçerken içeriğinde alerjiniz olan ya da cildinizin reaksiyon verdiği bileşenler olmadığından emin olun. Alkol içeren ürünler uzun vadede cildinizin erken yaşlanma belirtileri göstermesine sebep olurken hyaluronik asit içeren ürünler cildinizi en alt katmanlarından nemlendirerek elastikiyetini artırmasına yardımcı olmaktadır.

Köpük yüz temizleyicilerin yumuşak yapısından faydalanarak güneş ışınlarının etkisiyle hassaslaşan cildinizi zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Mevsimsel kuruluk problemi yaşıyorsanız ya da hali hazırda kullandığınız temizleme ürününü değiştirmek istemiyorsanız hindistan cevizi yağı, mango yağı ve zeytinyağı gibi cilt dostu yağlardan yardım alabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamadan önce temizleyici ürünle birkaç damla yap karıştırdığınız taktirde cildinizi kurutmadan derinlemesine temizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Bronz ten canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlasa da uzun vadede güneş ışınları kırışıklığa sebep olduğundan yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmakta fayda var. Güneş lekesi, çil, kırışıklık gibi sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız en azından günde bir kez güneş kremi uygulamalısınız. Güneş kremleri koruma özelliğini zamanla yitirdiğinden birkaç saatte bir tekrarlamanız cilt sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bronzlaşmak istiyorsanız zararlı ışınlardan korurken bronzlaşmayı vaad eden ürünlere göz atabilirsiniz. Göz çevresinde aniden kendini gösteren ve geri alınması epey zor olan kazayağı kırışıklarla erken bir tanışma istemiyorsanız güneş gözlüğünü çantanızdan ayırmamaya özen göstermelisiniz.

Kuru ciltleri kurtaracak 5 ürün yazımızı incelemek için tıklayınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir