Cildinizi Yaza Hazırlayın!

01 Haz 2017

 

Yaz sıcakları geçen yıl kaldığı yerden geri dönerken güneş gözlüklerini çekmece köşelerinden gün yüzüne çıkardık, peki bu kadarı yeterli mi? Her geçen gün zararlı ışın miktarı ve sayısı artarken bütün doktorlar yıl boyunca güneş koruma faktörlü kremler kullanmamız gerektiğini tekrar tekrar dile getiriyor. Yazın kavurucu sıcaklarından cildimizi nasıl koruyabiliriz gelin birlikte adım adım inceleyelim.

Ayak bakımı: Havanın ısınmasıyla sandalete geçiş yapan ayakların bakımı estetik kaygıdan ziyade sağlık ve konfor açısından büyük bir önem taşıyor. Bütün gün vücut ağırlığını taşıyan ayaklarınıza gece yatmadan önce onarıcı etkisi olan merhem yapıda kremlerle yapacağınız pratik bakım topuk çatlaklarını önleyerek rahat etmenizi sağlayacak. Ayaklarınıza krem sürüp 10 dakika kadar bekleyin ve %100 pamuk çorap giydikten sonra yatağa girin. Pamuk çoraplar terleme yapmayacağı gibi sürdüğünüz kremin yatağa bulaşmasını önleyecek ve sabaha yumuşacık ayaklarla uyanacaksınız.

Güneş gözlüğü: Bütçenizi belirledikten sonra gerçekten de filtreli olduğuna güvendiğiniz markalardan yüzünüze yakışan bir güneş gözlüğü edinmeniz yaz için olmazsa olmazların başında geliyor. İleri ki yaşlar için yatırım olarak düşünebileceğiniz güneş gözlüklerinin kalitesi söz konusu göz sağlığı olduğundan büyük bir önem taşıyor. Güneş gözlüğü zararlı ışınlardan korumasının yanı sıra gözlerinizi kısarak bakma ihtiyacını ortadan kaldırdığından göz kenarlarındaki kazayağı kırışıklıkları da önlemenize yardımcı oluyor.

Güneş kremi: Lanse edilenin aksine SPF değerinin yanındaki sayı aslında koruyuculuk miktarı değil, koruyuculuk süresi anlamına geldiğinden çantanızda taşıyabileceğiniz ve kolay uygulanan kompakt geneş kremlerini tercih etmenizde fayda var. Cilt tonu ve hassasiyete göre bu koruma süresi değişkenlik gösterebildiğinden işin içine bir de terleyerek kremin akması faktörü girince stik ya da sprey formdaki güneş koruyucular kurtarıcı haline geliyor. Gün içinde en azından iki saatte bir güneş koruyucuyu tazelemek cilt lekesi ve kırışıklık gibi olduktan sonra geri alınması pek de kolay olmayan kusurları önlemenizi sağlayacak.

Besinlerle korunma: Domates gibi likopen içeren sebze ve meyveleri tüketmeniz içten gelen bir koruma sağlayacağından sofranızdan eksik etmemenizi öneriyoruz. USC Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki domates yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde güneş yanığının şişme, kabarma, kızarma gibi etkileriyle savaşıyor.

Eğer cildiniz kuruysa, “Kuru Ciltleri Kullanacak 5 Ürün” yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir