Cilt Bakım Rutinlerinde Yapılan Yanlışlar

10 Eki 2016

Cilt bakım rutinleri sağlıklı bir cilt yolunda oldukça önemli bir yere sahip. Fakat doğru yapıldığı ve cildinizi yıpratmak yerine güçlendirdiği sürece. Birçoğumuz cildimizi sağlıklı hale getirmek isterken, oldukça zararlı işlemlerle yaşlanmasına sebep oluyoruz. Belki de bu yanlışları her gün düzenli olarak gerçekleştiriyoruz.

peeling

Haddinden fazla peeling: Cildimizin hassasiyetini önemsemeden, derinden temizlik yapan ürünleri seçmek ne yazık ki çok yaygın yapılan bir yanlış. Peeling özelliği bulunan yüz yıkama jeli ile her gün yüzünüzü yıkamak mesela. Cildinizi ne kadar yıprattığınızın farkında mısınız?

makyaj

Tek kullanımlık makyaj ürünleri: Asla tek kullanım yetmez, değil mi? Konu hijyen olunca en çok bu konuda dikkatli davranmalı oysa ki. Kullan-at makyaj aplikatörlerinde hijyen sıkıntısı olduğu gibi; demirbaş fırça, sünger vb. ürünleri de sürekli temiz tutmalısınız. Yoksa sivilceleriniz ve siyah noktalarınız baş belası olmaya devam edecektir.

kis_cilt_bakimi

Soğuk aylarda güneşten korunmamak: Güneşin etkisi azalsa da, UV ışınları soğuk sezonlarda cildinize etki etmeye devam eder.  Bu da şu anlama geliyor: “Güneş kremlerini yaz-kış kullanmaya devam ediyoruz!”

cilt_bakim

Yanlış ürün kullanımı: Cilt bakımını belirleyen en önemli adım, cilt tipini doğru tahlil etmekten geçer. Makyaj malzemesi seçiminden, günlük nemlendiricinize kadar kullandığınız ürünleri, cilt tipinize göre seçerseniz istediğiniz etkiyi alırsınız. Eğer cilt tipinizden emin değilseniz, mutlaka bir cilt bakım uzmanına danışmalısınız. Buna göre günlük rutininizi belirleyebilirsiniz.

cilt_bakimi

Çok sıcak su ile duş almak: Bu rahatlatıcı olabilir. Ama uzun, sıcak bir duş sonrası cildiniz gerçekten yıpranır. Sıcak su cildin doğal yağ dengesini bozarak, kurumasına sebep olur. Bu yüzden ılık su ile duş almaya alışmalısınız.

cilt-bakim

Aynı ürünleri çok uzun süre değiştirmeden kullanmak: Cildimiz de vücudumuzun diğer bölgeleri gibi sürekli değişen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden 20 yaşınızda kullandığınız bir ürünü 30’lu yaşlarınızda benzer etkiyle kullanamazsınız. Aldığınız sonuçlar değişebilir ve bunu gördüğünüzde ürünü de farklılaştırmanız gerekir. Hava şartları ve yaşlanmanın etkileri, seçeceğiniz üründe belirleyici olacaktır.

cilt_bakim

Yüzün çok soğuk suyla yıkanması: Soğuk duşun faydalarını mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat çok sıcak suyun cildinizi kuruttuğu gibi, çok soğuk su da aynı işlevi görür. Yüzünüzdeki porları açmak için ılık su, devamında cildinizi sıkılaştırmak için soğuk su tercih etmelisiniz.

cilt_bakim

Yastık kılıflarını sıklıkla değiştirmemek: Yüzünüzü sildiğiniz havluyu ne kadar sıklıkta değiştiriyorsanız, her gece başınızı koyduğunuz yastık kılıflarını da sık aralıklarla değiştirmelisiniz. Aksi halde sivilce ve benzer cilt problemleriyle karşılaşmanız kaçınılmaz.

 

[wa-wps]
Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir