Cilt Bakımı: Kuru Ciltleri Kurtaracak 5 Ürün

28 Şub 2017

 

Mevsim normallerinde ilerleyen hava durumu istikrarlı bir şekilde kat kat giyinmemize sebep olan dereceleri gösterirken cildimiz de sert rüzgardan nasibini alıyor. Her mevsimde başka bir sorunla karşılaşan kuru ciltlilerin sıkıntısı kış aylarında en yüksek seviyeye ulaşıyor. Soğuğun etkisiyle normal, karma ve hatta yağlı ciltler de kuruduğundan bahsedeceğimiz çözümler aslında hepimizi ilgilendiriyor.

1- Doğal Yağlar

Gün içinde toplu taşıtla okula, işe giderken sürekli ortam değişikliği yaşandığı için neye uğradığını şaşıran cildi bir sonraki günün koşturmacasına hazırlamaya gece bakımıyla başlamak en doğrusu. Pratik ve etkili bir gece bakımı için eve döndüğünüzde cildinizin ihtiyacı doğrultusunda seçtiğiniz hindistancevizi, avokado ya da zeytinyağını kalorifer peteği üstüne koyun. Direk yağ kullanmaktan hoşlanmıyorsanız aynı şekilde doğal içerikli kreminizi de kalorifer üzerinde ılınmaya bırakabilirsiniz. Gece yatmadan önce yıkadığınız cildinize hafif ısınmış haldeki yağı ya da kremi masaj yaparak sürdüğünüzde normalden daha hızlı ve etkili bir şekilde cildiniz tarafından emildiğini göreceksiniz.

Normalde kullandığınız yüz temizleme ürünü kış aylarında cildinizi kurutuyorsa çok az miktarda yağ karıştırarak yüzünüzü yıkarken nemlendirebilirsiniz. Birkaç damlayı geçmeyecek şekilde eklediğiniz yağın fazlası yıkama esnasında cildinizden uzaklaşırken sonrasındaki gerginlik hissinden korunacaksınız.

2- Gliserin

Nemlendirici krem ve yağlar haricinde destekleyici bir ürün arayışındaysanız saç ve cilt için nem deposu özelliği taşıyan gliserini deneyebilirsiniz. Kuru cildinize ya da saçınıza uyguladığınız taktirde daha fazla kurumasına sebep olan gliserin uygulanan bölge nemli olduğu taktirde nemi hapsetme özelliğine sahip. Gliserini de doğal yağlarla aynı şekilde nemlendiricinizle karıştırabilirsiniz.

3- Müslin Bez

Bebek bakımında birçok farklı kullanımıyla bilinen müslin bez %100 pamuk doğallığı ve yumuşak dokusuyla kuru ciltlerin de imdadına yetişiyor. Özellikle makyaj yaptığınız günlerde temizleme ürününün verimini artırmak için ıslattığınız müslin bezle dairesel hareketlerle bütün makyaj kalıntılarından kurtulabilirsiniz. Tekrar tekrar kullanabileceğiniz müslin bezi her defasında yıkayıp kurutmanız hijyen açısından büyük önem taşıyor.

4- Güneş Kremi

Dört mevsim güneş kremi kullanmanın önemi tartışılmaz, cildin erken yaşlanmasını önlemenin yanı sıra uzun süre nemli tutma özelliği bulunan koruma faktörlü ürünleri nemlendiriciden sonra uygulayarak uzun süreli güneş ve kuruluk koruması sağlayabilirsiniz.

5- Dudak Balmı

Kuru ciltten muzdaripseniz sürekli kullandığınız bir dudak balmınız mutlaka vardır. Dudak ürünü seçerken doğal içerikli ve renksiz olmasına özen gösterdiğiniz taktirde gün içinde burun kenarları, yanak gibi kuruyan bölgelere az miktarda dudak balmı uygulayarak bir taşla iki kuş vurabililirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir