Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

06 Haz 2016

 

Kadınlar olarak en önem verdiğimiz şeylerden birisi güzelliğimiz. Bu güzellik sadece makyaj gibi suni şeyler ile değil aynı zamanda doğal güzelliğimizi sürdürmemizi sağlayan cilt bakımını da kapsıyor. Hepimiz az çok cildimize bakım yapıyoruz. Kimimiz için bu her gece yarım saatimizi ayırmak iken kimimiz için sadece yüzümüzü güzelce yıkamak. Güzellik ve cilt bakımı rutinimiz ne olursa olsun çoğumuzun yaptığı ve cildimizi ciddi ölçüde etkileyen hatalar, kötü alışkanlıklar var. İşte bu hataların en sık görülen 5 tanesini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

makyajla uyumak

1- Makyajla uyumak

Biliyoruz, yatağa girmeden önce o tatlı uyku mahmuru halinizden yüzümüzü yıkayarak sıyrılmak istemiyorsunuz. Ama cildinizin yenilenmesi gereken saatlerde yüzünüzde bir tabaka bırakmak cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisi. Yüzünüzdeki makyaj yağ, kir ve ölü deri tabakasını tutar. Bu makyaj yüzünüzde kaldığı zaman içerisindeki yağ gözenekleriniz tıkayabilir ki bu da siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olur. Daha da kötüsü bakteriyel enfeksiyona sebep olabilir. Far veya eyeliner ile uyuduğunuzda göz kapağınızda arpacık, iltahaplanma ve yağ bezeleri oluşabilir. Maskara ile uyuduğunuz zaman sertleşen kirpiklerinizin bir kısmını kaybetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

güneş koruyucu

2- Her gün güneş koruyucu kullanmamak

Genelde güneş koruyucu kremlerin yazın uygulanması gerektiği gibi bir algı var. Ancak günümüzde ozon tabakasının delinmesi ile güneşin kötü etkilerinden korunabilmek için yaz kış güneş koruyucu krem kullanmamız gerekiyor. Düzenli olarak güneş kremi kullanmadığınız takdirde cildinizde güneş lekeleri ve kırışıklıklar oluşuyor. En kötüsü de güneşten gelen zararlı ışınlar cilt kanserine sebep olabiliyor.

cilt bakımı hataları

3- Yüze çok fazla dokunmak

Bu madde herkes için geçerli olsa da özellikle sivilce problemi yaşayanlar için çok önemli. Gün içerisinde yüzünüze her dokunduğunuzda parmaklarınızdaki mikrop ve bakterilerin aktarılmasına sebep oluyorsunuz. Eğer sivilce probleminiz varsa buradaki sivilcelerle oynamanız onlardaki bakterileri alıp diğer bölgelere taşımanız anlamına geliyor. Bu da sivilcelerinizin artmasına sebep oluyor.

 cildi yormak

4- Aşırı peeling yapmak

Peeling yapmayı abartmanızın ilk sakıncası cildinizi aşırı yormak. Cildinizi yorduğunuz zaman kurumalara ve irritasyona sebep oluyorsunuz. Bu da cildinizin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden oluyor.

 Skin Care. Moisturizing Cream In Female Hands

5- Yüzünüzü nemlendirmemek

Tıpkı vücudumuzun suya ihtiyacı olduğu gibi yüzümüzün de neme ihtiyacı var. Bu yüzden cilt tipiniz ne olursa olsun her gün düzenli olarak cildinizi nemlendirmeniz şart.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir