Çocuğunuz Sizinle Mi Uyuyor?

05 Oca 2018
Eve yorgun gelen ebeveyn, çocuğuna yeteri kadar vakit ayıramadığı için “birlikte uyuyalım da çocuğumun sevgi ihtiyacı karşılanmış olsun” şeklinde düşünür. Hatta bazen yaşına bakmaksızın (12-14 yaş) çocuğun yanlarında uyumasına izin verirler. Bilinç dışının sürekli açık olduğu gerçeği dikkati alınırsa, birlikte uyumak kaç yaşına kadar makul sayılabilir? Ya da nasıl uyku düzeni sağlanır, süreç nasıl gelişir ve süreç nasıl işler sorularına yanıt için bu yazıyı mutlaka okumalısınız! 

cocugunuz-sizinle-mi-uyuyor

Eğer bir anne-baba çocuğuyla yeteri kadar vakit geçiremediğini düşünüyorsa, bu durumu gece birlikte uyuyarak telafi etmeye çalışması oldukça yanlıştır. Buna göre, bir yeni doğan bebek kendi yatağında yatmalı ve gerekli sevgi, şefkat ihtiyacını da gün içerisinde ebeveynleriyle karşılayabilmelidir. Neden mi? Bebek dünyaya geldiğinde ilk ebeveynleriyle tanışır. Sonra ebeveynleri bebeğin ilk arkadaşı, ilk sevgilileri, ilk öğretmen ve anne-babası olurlar… Yani çocuk diğer insanlarla nasıl ilişki kuracağını ebeveynlerinin tutumuyla öğrenir. Dolayısıyla anne-baba, belli sınırlar çizerek çocuğuna “yatak özel alan, biz ebeveynleriz, sen ise çocuğumuzsun; ileride büyüyüp evlendiğinde senin de bir eşin olacak ve o zaman onunla uyuyabilirsin” mesajını vermelidirler.
 ebeveynin-cocukla-birlikte-uyumasi-dogru-mu
Bebek de olsa çocuğun algıları hep açıktır. Birlikte uyuma vesilesiyle ebeveynlerinden biriyle kuracağı aşırı yakınlık çocukta suçluluk geliştirebilir. Mesela anneyle fazla yakınlık geliştiren erkek çocuk, babaya karşı kendini kötü hissedebilir; kendisini babaya rakip görebilir. Bu duygular ise tamamen fıtri olup, ileride doğru insana aktarılması gerektiği ise ebeveynlerin çizeceği sınırlarla çocuğa gösterilir. İlk çizilmesi gereken sınır da herkesin kendi yatağında uyumasıyla gerçekleşir…
cocugunuz-sizinle-mi-uyuyor
[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir