Çocuğunuza Sağlıklı Annelik Mesajını Nasıl Verebilirsiniz?

19 Oca 2016

 

Her birey dünyaya savunmasız olarak gelir ve “anne” olmazsa olmazı, ilk sığınağıdır. Anne çocuğun gelişiminde kilit noktada bulunan kişidir. Ancak çocuğun gelişimini etkileyen başka faktörler vardır ve bu kişilerin bireysel farklılıklarla dünyaya gelmesine sebep olur. Anne rahmine düştüğü andan itibaren biyolojik ve psikolojik olarak yaşanan her şey kişinin yaşamını etkileyebileceği gibi, babanın varlığı, babayla ilişkiler, çevresel ve genetik faktörler, kalıtımsal hastalıklar, aile dinamikleri ve ilişki biçimleri, kültürdeki gerilimler de çocuğun gelişimini etkiler.  Tüm bu etkilere rağmen Anne benzersiz yerini korumaya devam eder. Duygusal yoksunlukla büyüyen çocuklar, her ne başarırsa başarsın kendisini başarısız ve çaresiz hisseder. O büyümeyen çocuklar, terapi odalarında gözyaşlarını var ol(maya)an anne yüzünden bırakır ve kendisini suçlar.

beni kandırıyorsun

Şüphesiz ki herkes en iyi anne olabilmek için çaba gösterir bu yüzden “kötü annelik”,  “iyi annelik” diye sınıflandırmak yerine “sağlıklı annelik” konusunda bebeğe verilecek 10 temel mesajı ele alacağız.

Burada olduğun için mutluyum

Bir çocuğa burada olduğun için mutluyum demenin yolu onunla beraber olduğunda bir annenin gerçekten beraberlikten mutlu olmasında gizlidir. Sözel olarak”burada olduğun için mutluyum” diyen ancak bunu yürekten hissederek söylemeyen bir annenin yüz ifadesini ve duygularını ayırt etmek çocuklar için gayet kolaydır.

Seni görüyorum

Bir annenin çocuğuna seni görüyorum demesinin yolu çocuğunun ilgi duyduğu ve sevdiği şeyleri bilmesinden ve bunlara uyumlu cevap verebilmesinde gizlidir. Görebiliyorsa, tanır, tanıyorsa, uyumlayabilir.

Benim için özelsin

Bir çocuğun olduğu gibi kabullenilmesi, şartsız ve koşulsuz sevildiğini bilmesi “benim için özelsin” mesajını vermenin yoludur. Başarılarından ya da fiziksel güzelliğinden ötürü sevildiğini hisseden bir çocuk özel olduğunu hissetmeyecektir.

Sana saygı duyuyorum

Bir çocuğa karar verebilme hakkını tanımak, verdiği kararları kabul ettiğini belirtmek çocuğa saygı duymaktır. “Sen bir şey bilemezsin” ya da “O annesiz bir şey yapamaz” demek çocuğun irade hakkına el koymaktır ve böyle davranan bir anne çocuğuna “sana saygı duyuyorum” demesi anlamsız olur.

tumblr_myvt8ivx5Y1rfxlm7o1_500

Seni seviyorum

“seni seviyorum” demenin ses tonu, mimikler, dokunuş, yüz ifadesi, çocuğa gösterilen ilgi ve özenle uyumlu olması gerekir. Çocuğunun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayıp, cebine harçlığını koyan ve istediği oyuncağı almak seni seviyorum demek için yetersizdir.

İhtiyaçların benim için önemli. Benden yardım isteyebilirsin

Bir annenin sana bakmak zorunda olduğum için bakıyorum, bu benim görevim şeklinde çocuğa yaklaşmasını çocuklar hisseder. İhtiyaçlarının önemli olduğunu ve annesinden yardım isteyebileceğini hissetmesi için çocuğuna öncelik tanıdığını, ona önem verdiğini belirtmesi gerekir.

Buradayım. Sana zaman ayırırım

Buradayım ve bir yere kaybolmayacağım, hayatın boyunca da senin yanında destek olacağım mesajını vermek, annenin ulaşılabilir olması çocuğun kendini güvende ve rahat hissetmesi için önemlidir. Annesini kaybedeceğini düşünen çocuk, “yemeğini yemezsen ben ölürüm” gibi ifadeler kullanmak çocuğa karşı duygusal şiddet kullanmaktır ve çocuğu kaygılı hissettirir.

img_3589

Seni korurum

Birileri sana zarar vermek istediğinde, duygusal ya da fiziksel olarak canını yaktığında seni korurum ve sana zarar vermelerine izin vermem mesajını vermek çocuğun annesine güven duymasını sağlar. “bağırmayı bırakmazsan, seni polise veririm”, “oturmazsan teyze/amca kızar” demek çocuğun zihninde annesinin yetersiz olduğunu, dışarıdaki kişinin kendisine zarar verebileceğini ve annesinin de buna karşı koyamayacağı fikrini uyandırır.

Bende huzur bulabilirsin

Ulaşılabilir olan, çocuğunun fikirlerini merak ve içtenlikle dinleyen anne çocuğuna ağladığında sakinleşebileceği bir omzun olduğu mesajını verir. Uzak kalmaya ve çocuğu kovalamaya meyilli olan annenin huzursuzluğu çocukta da huzursuzluk uyandırır.

Senden hoşlanıyorum. Benim içimi aydınlatıyorsun

Bir annenin çocuğunun varlığından memnun olduğunu duymasına ihtiyacı vardır.  Bir annenin şefkat dolu bir sesle, göz teması kurarak ve çocuğunun seviyesine inerek “Varlığından mutluyum, içimi aydınlatıyorsun” demesi dünyada paha biçilemeyecek değerlerdendir.

Hangi (sağlıklı) anne çocuğunun böyle güzel duyguları hisseden şanslı çocuklardan birisi olmasını  istemez ki?

Bir sonraki yazımıza dek, sevgiyle kalın…

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir