Çocuğunuza Kardeşi Olacağını Nasıl Söylersiniz?

19 Şub 2017

 

İkinci bir bebek planlıyorsunuz ancak çocuğunuza kardeşi olacağını nasıl söyleyeceğinizi düşünüyorsanız bu yazıdaki tavsiyeler tam da size göre! Çocuğunu düşünen, onun psikolojik olarak zarar görmesini istemeyen sizler için bu yazıyı hazırladık. 15 kısa tavsiye ile bu zor durumun üstesinden gelebileceğinizi ümit ediyoruz. Şayet durumu halledemiyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin, bu çocuğunuzun ve sizin ruh sağlığınızı korumak adına önem taşır.

 1. Gelişim dönemine dikkat edin.

  Annenin çocuğa hamile olduğunu söyleme biçimi yaş gruplarına göre değişmektedir. 1 yaşında olan çocuğa anlatmak ile 5 yaşında olan çocuğa anlatmak gelişimsel özellikler açısından farklıdır.

 2. Çocuğunuza yorgun ve bitkin hissettiğinizi söyleyin.

  Ancak hamile olduğunuz için yorgun olduğunuzu söylemek doğacak çocuğun oyun oynayamama sebebi olarak algılanmasına ve suçlanmasına yol açar.

 3. Kardeş olacağı haberini çocuğa verirken çocuğun rahat hissettiği, sorular sorabildiği ve eşinizin yanınızda olduğu bir zaman dilimini seçin.

  Tatlı içeriği olan kısa ve net cümleler kurun.

 4. Çocuğunuzun kardeşi doğduğunda göstereceği tavırlar hakkında zanda bulunmaktan kaçının.

  Bu zan sizi kaygılı birine dönüştürmekten başka bir işe yaramayacaktır!

 5. Doktor kontrolüne beraber gidebilirsiniz, ultrasonda kardeşini izleyebilir.
 6. Çocuğunuzun odasını ya da beşiğini değiştirmeyi doğuma az bir zaman kala yapmayın. Daha önceden bunu halledin.
 7. Bebeği olan bir yakınınıza gidip bebeğe yaklaşma konusunu öğretebilirsiniz. Bu imkan yoksa oyuncak bebek üzerinden bunu oynayarak yapabilirsiniz.
 8. Çocuğunuza kendi bebeklik fotoğraflarını göstererek bebeklerin altını ıslattığında ya da acıktığında ağladığını, biraz daha fazla uyuduklarını anlatın
 9. Kardeş kıskançlığı üzerine yazılan çocuk hikayelerini beraber okuyabilirsiniz.
 10. Yeni bebek, annenin yeni bebeği ifadelerini kullanmaktan kaçının. Küçük kardeşin ifadelerini kullanın, bunu çocuğun diliyle yapmaya çalışın, onun perspektifinden anlatmak ona güvenli alan sağlar.
 11. Mutlaka doğum hakkında kısa ve net bilgiler verin. “Doğum vakti geldiğinde ben hastaneye gideceğim. Anneannen ve babaannen de orada olacak. Gece ya da gündüz olabilir. Bebek ve ben eve gelene dek, baban seninle evde olacak.”
 12. Çocuğunuza kardeşiyle ilk tanışmasında vermek isteyeceği bir hediye seçtirin. Mesela ikisinin fotoğrafının yerleştirileceği bir çerçeve alabilirsiniz.
 13. Misafirlerin – tıpkı o bebekken olduğu gibi – bebek ile ortalığı yaygaraya vereceğini önceden ikaz edin. Bebekle ilgilenen misafirler varken, siz de diğer çocuğunuz ile vakit geçirmeye çalışmanız iyi olacaktır.
 14. İki çocuğunuza da ayrı ayrı zaman ayırın. Mutlaka her gün büyük çocuğunuzla geçirdiğiniz ve yalnızca onu dinlediğiniz bir zaman dilimi ayarlayın ve o zaman diliminde onu dikkatle dinleyin, duygularını sorun.
 15. Çocuğunuz dikkatinizi çekmeye çalışan davranışlar yaptığında o davranışı gözlemleyin. Ardındaki iletişim mesajını alın ve yansıtın. “Şu anda karnın mı aç?” şeklinde net ve kısa ifadelerle isteğini ona yansıtın.

Bu yazımızda kardeş kıskançlığının önüne geçmek için tavsiyelerde bulunduk. Kardeş kıskançlığının çocuğunuz üzerindeki yansımalarını anlamak için “kardeş kıskançlığı” yazımıza göz atmanızı öneririz. Bir elin beş parmağı birbirinden farklı olduğu gibi her çocuk da kendine has bazı özellikler taşır. Bu yazıda yer alan tavsiyeleri çocuğunuzun huyuna göre revize etmek hayal gücünüz kadar sınırsız!

O halde ailenize gelecek yeni üyenin hayırlı olmasını diliyor, psikolojinizin bozulmayacağı güzel günler diliyoruz 🙂

Bir sonraki yazımız için bizi takipte kalın!

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir