Çocuğunuzu İstismardan Nasıl Korursunuz?

25 Haz 2016

 

Çocuklarımız masum ve tertemiz varlıklar olarak dünyaya gelirler ve her yeni gün onlar için yeni bir şeyler öğrenme fırsatı sunar. Tehlikelere karşı savunmasız ve saf, temiz dünyalarının masumiyetine leke sürmek isteyen kötü insanlar konusunda çocuklarımızı eğitmemiz onları istismarcılardan korumak için birinci ve en önemli meseledir. Bizler de  siz değerli takipçilerimizin çocuklarını istismarcılardan korumak konusunda sahip olduğunuz kaygıları doğru buluyor ve bu konuda işinize yarayacak pratik öneriler sunmak istiyoruz.

Çocuklara nasıl mahremiyet eğitimi veririz? işte 7 adımda mahremiyet eğitimi…

50ef30e3-f15d-4a18-b13a-189b293d9fea-image001

Bedeninin kendisine özel olduğunu öğretmek..

İç çamaşırının değdiği noktaların (fotoğrafta kırmızı ile işaretli bölgeler) özel olduğunu, bu bölgelere her kim olursa olsun dokunulması ve bakılmasının yasak olduğunu öğretmeniz gerekiyor. Doktora bile gitseniz, bu bölgeleri doktorun annenin yanında kontrol edebileceğini ona öğretmeniz gerekiyor. Kesinlikle çocuğunuzun üstünü yabancıların yanında değiştirmemeniz, özel bölgeler olarak öğrettiğiniz kısımları çimdikleme, fotoğrafını çekme ya da bu bölgeler konusunda şakalar yapmamanız gerekmektedir.

Kendisi istemedikçe kimsenin onu öpmesine izin vermemesi gerektiğini öğretin…

Çocuğunuza tanımadığı kimselerin onu öpemeyeceklerini, sıkıştıramayacaklarını öğretin. Bunu öncelikle evde başlatın. Çocuğunuzu kesinlikle poposuna vurarak ya da sıkıştırarak sevmeyin. Bu tavır çocuğun zihninde sevgi ifadesi olarak kalır ve ileri yaşantısında olacak ilişkisinde kendisine acı çektiren partnerler seçmesine sebep olabilir.

child_abuse_by_healing-heart11

İyi sır ve kötü sır arasındaki farkı anlatmak…

Çocuklar en iyi oyun aracılığıyla öğrenebilirler. Bu yüzden iyi sır/ kötü sır farkını ufak bir oyunla anlatabilirsiniz.

“Bir arkadaşına doğum günü sürprizi yapmamız konusunu arkadaşına söylemen sürprizi bozacağı için bu konuyu doğum gününe kadar sır olarak saklamamız gerekiyor. Bu iyi bir sırdır. Peki ya kötü sır nedir? Kötü sırların seni içten içe üzen şeyler olduğunu biliyor muydun? Bu tür sırlar seni bazen çok endişelendirebilir. İyi hissetmenin ve tekrar mutlu olmanın tek yolu, bu sırrı bir büyüğüne anlatmaktır. Mesela sana vuran bir arkadaşın senin canını acıtabilir, bunu sır olarak saklamak iyi midir yoksa kötü mü_evet bildin! Bunu saklamak iyi olmaz çünkü başkalarının senin canını acıtması doğru değildir”.

Çocuğunuzu ergenlik çağında olan birisiyle bir odada/evde yalnız bırakmayınız…

Ergenlik dönemi cinsel merakın uyandığı bir gelişimsek dönem olması sebebiyle risk taşıyan bir dönemdir. Ergenlik çağında olan bireylerin alnın arka bölümünde bulunan prefrontal korteks isimli irade merkezi olarak bilinen bölge gelişimini henüz tamamlayamamıştır, gelişime devam etmektedir.  (Her ne kadar genelleme yapmak doğru olmasa da) ergenler dürtüsel davranışlarda bulunabilirler, bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yıllardır bilinen konu: Yabancıdan şeker, yiyecek almamasını öğretmek…

Pek çoğumuzun çocukken uyarı aldığı ve sıkı sıkı tembihlendiği bir konu “yabancılardan yiyecek almamak”… Çocuklarınıza yabancılardan yiyecek almamaları gerektiğini, tanımadığınız kişiler ile asla hiç bir yere gitmemeleri gerektiğini öğretmeniz gerekmektedir. Ancak bunu yerleştirmek istiyorsanız, siz de çocuğunuzla birlikte dışarıdayken tanımadığınız birisi metroda/tramvayda şeker verdiğinde almamanız gerekmektedir ki model olabilesiniz…

facebook

İnşaat kenarlarından, ıssız sokaklardan geçmemesini öğretmek…

Şimdilerde  her ne kadar okula kendi kendine giden çocuk kalmadıysa da, çocuklarınıza inşaat kenarları, ıssız sokak köşelerinde oyun oynamaması gerektiğini, bu bölgelerde kötü niyetli kişilerin olabileceğini öğretmeniz gerekmektedir. Ancak bir konuyu da vurgulamakta fayda var: istismarcı dediğimiz kişiler beklenildiği gibi uçlarda yaşayan kişiler değil, halkın içinde yaşayan sıradan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu konunun farkında olmak da önemlidir. 

ve tabii internet kullanımını öğretmek…

Artık internet aracılığıyla istismarcılar çocukların uygunsuz fotoğraflarını oyun aracılığıyla elde ederek kötü amaçları için kullanmaktadırlar. Dolayısıyla çocuklarınızın kendi adına facebook hesabı açmasına izin vermeyin, bu tür yerlerde oyun oynamak istediğinde de mutlaka kontrolünüzde olması gerekmektedir. Zira içeriği cinsel istismar olan oyunlar bile var… Öte yandan çocuğunuzun mayolu, bornozlu ya da çıplak fotoğraflarını ya da benim çocuğum evde yalnız durabiliyor gibi mesajları facebook, instagram, twitter hesabı üzerinden paylaşmamalısınız, zira internetteki her bilginin kötü niyetli insanların eline ulaşabileceğini biliyoruz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir