Çocuklar İçin Verimli Tatil Planları

04 Tem 2019

Yaz tatili yaklaşıyor. Çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatil boyunca sadece oyun mu oynayacak ya da tatil dönüşü adaptasyon sorunu yaşayacak mı? gibi endişeler yaz tatilinin yaklaştığı bu zamanlarda pek çok ebeveynin kafasından geçmiyor değil. Çocukların karnesi ve eğitim dönemi kadar, tatil dönemleri de büyük önem taşır. Bu yüzden de birkaç tedbir ile yaz tatilini hem keyifli, hem deneyim, hem de dolu dolu bir sürece çevirmek mümkün!

Çocuğunuzun Zihnini Rahatlatmasına Yardımcı Olun

Özellikle de zorunlu eğitim sürecinde; tatiller, her ne kadar kırık notların iyileştirlmesi için bir süreç gibi görülse de, çocuğun dinlenmesi de önemlidir. Zorlu yaz tatili ödevlerinde çocuğunuzun yanında olun, nerede takıldığını keşfedin ve nelerden keyif aldığını gözlemleyin.

Çocuğunuzun Her Konuda Sizinle İletişime Geçmesine İzin Verin

Eğitim ve öğretim sürecinde bir birey olma çabası gösteren çocuğun yanındaki en büyük destek elbette ki anne, baba ve kardeşleridir. Kişisel gelişimi ve iletişim gücünü artırmak için, okul hayatı ve çevresi üzerine sohbetler edin. Bunun yanı sıra, zevk aldığı ve merak duyduğu alanları keşfedin. Bu konuda onun yanında olduğunuzu hissettirin. Yanıt aradığı sorulara yardımcı olun, yol gösterici bir görev üstlenin. Onu başarılı olması için yüreklendirin.

Tatil Dönüşüne Kolayca Adaptasyon İçin

Her çocuk tatili sever! Mutlu, ailesiyle ve sevdikleriyle dolu dolu geçen bir tatil sonrası okula tekrar uyum sağlaması zorlaşabilir. Çocuklar, tatil boyunca aileleriyle beraber oldukları için, son haftalarda hayatını düzene oturtmalarını sağlamanız gerekir. Tatilin son zamanlarında okula gidiş ve dönüş saatlerine yeniden uyum sağlaması için, beslenme ve oyun saatleri buna

Kolayca adapte olması için, kıyafetlerini erkenden hazırlamasına ya da seçmesine yardımcı olun. Yıl boyu eğitim gördüğü konuları pekiştirmesi için sonunda ödül olan minik yarışmalar düzenleyin. Birlikte beslenme saatlerinde tüketebileceği yemekler hazırlayın ve  vücut alışkanlıklarını tazelemek için beslenme saatlerinde öğle yemeği yemesine yardımcı olun. Birlikte ihtiyaçlarını, kitap ve kırtasiye malzemelerini kontrol edin. Öğrenme becerilerinin gelişmesi için geliştirici oyunlar satın alabilir, çocuk dergileriyle farklı konulara da eğilim göstermesini hedefleyebilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Yazara ait Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir