Çocuklar için Yaz Aktiviteleri

09 Eyl 2017

 

Çocukları bütün gün evde tutmak dört mevsim üstün çaba gerektirse de hiç şüphesiz en zoru okulların tatil olduğu yaz dönemi. Okulların tatil olmasıyla birlikte günün tamamını evde geçirmesi gereken çocuklar sıcakların da etkisiyle her zamankinden daha sabırsız bir hal alırken bu durum elbette en çok anneleri zorluyor. Hafta sonundaki  ufak aile gezisine kadar beş gün boyunca çocukları birkaç saatliğine de olsa oyalayacak aktiviteleri sizler için bir araya getirdik.

Ayrı bir birey olma yolunda önüne geçilemez hızla ilerleyen çocuklar küçük yaşlarda yalnız kalma isteğiyle dolup taştığından kendi odalarında ya da salonun ortasında elleriyle hazırlayabilecekleri çarşaf çadır kurtarıcınız olabilir. Yaparken vakit geçireceği gibi çadır bittikten sonra içinde kendi kendine ya da kardeşleriyle oynayabileceği için evi dağıtsa da annelere rahat nefes alacak zaman kazandıran aktivitelerin başında gelen çadır için kilim, çarşaf, yastık, sandalye gibi zaten evde olan eşyalar yeterli olacaktır. Eve misafir gelme olasılığı varsa en az kullanılan odayı tercih etmeniz toplamaya çalışırken karşılaşabileceğiniz ağlama krizlerini önleyecektir.

Evde yapılabileceği gibi pikniğe gidildiğinde de fırça taşıma zahmetinden kurtaracak plastik çatal ve kaşıklarla boyama için tek yapmanız gereken evden çıkarken çantanıza birkaç kağıt ve boya atmak. Çatalın şeklinden faydalanarak sonsuz hayal gücüyle şaheserler ortaya çıkarırken ufak yönlendirmelerle boyama süresini uzatabilirsiniz. Renkleri öğrenmesi için su şişesi kapağı gibi ufak kaplardan faydalanarak temel renklerden yeşil, mor, turuncu gibi ara renkler oluşturmasını sağlayarak eğlenirken öğrenmesini kalıcı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Hiçbir oyuncak kar etmediğinde birçok farklı şekilde kullanılabilecek makarna istenirse kolye hayal gücü işin içine katılırsa pekala minik askerler olabilir. Kolay boyanan makarnayla boyutlu resimler yapabilir, lego yerine kullanarak kendi oyuncaklarını tasarlayabilir. Hayvan, çizgi film karakteri, sayı ve harf gibi şekillerde hazırlanan çocuk makarnalarıyla yemeği ilginç ve eğlenceli hale getirebileceğiniz gibi aktivite olarak da bu keyifli seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Buzdolabınızdaki karlanmayı çocuklar için oyun haline getirebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde soğuk su ve buzla oynamak onları da rahatlatacağından buzluğa attığınız su dolu kabın üstünde boyama yapabilir, boya karıştırarak dondurduğunuz buzları boya olarak kullanabilirsiniz. Su ve buz doldurduğunuz büyük bir kapta kutupları canlandırarak hayvanlar alemini anlatırken keyifle oynamalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir