Çocuklar Neden Yemek Yeme Sorunu Yaşar?

23 Kas 2017

 

Birçok annenin özellikle yakındığı bir konudur yemek yeme problemi.  “Çocuğum aç kalmasın diye özel yemekler hazırlıyorum ya da abur cuburla idare ediyoruz” der bazı anneler. “Sadece süt içiyor; çocuğum sebzeli çorba da yesin” istiyor bazıları da.  Yeme sorunu tam olarak neyi ifade ediyor biliyor musunuz? Bu sorunun kaynağı ve çözümü nelerdir merak ediyorsanız, yazının devamında bulabilirsiniz!

İlk olarak yeme sorununun ne anlama geldiğiyle başlayalım. Yemek yemenin bir problem olabilmesi için, çocuğun ciddi manada kilo kaybı yaşıyor olması, çok düşük vitamin değerine sahip olması gerekiyor. Ayrıca hiçbir gıdayı ağzına koymuyor olması gerekiyor. Bu demek oluyor ki, eğer çocuk çikolata, abur cubur yerken ve sütü çok severken çorba içmiyorsa, yeme sorunu yoktur. Burada, başka nedene bağlı bir tepki vardır.

“Günde iki yumurtasını bitirmeli, bir tabak sebzesini yemeli” diyen anne, belki de sadece kendi psikolojik doyumunu sağlamak istiyordur. Bunu fark eden çocuk, tepki geliştirir ve yemeği reddederek ebeveyni cezalandırmak isteyebilir. Dolayısıyla anne-babalar, çocuklarının duygusal doyumunu dikkate almalıdırlar.

Ayrıca, yemek, tuvalet veya uyku sorunu gibi bozukluklar genellikle temelinde sınırlarla ilgili problemin belirtileridir. Çocuk, anneyi anne olarak, kardeşi kardeş, babayı da baba olarak hissetmeye ihtiyaç duyar. Hepsinden öte, bir çocuk olduğunu hissetmek ister. Ne bir yetişkin gibi ne de bir bebek gibi, tam kıvamında bir çocuk olmak… Ona özel bir muamele, ters tepebilir. Ya da tamamen ilgisizlik…  O yüzden, ailece sofraya geçildiğinde herkes ne yiyorsa, çocuk da onu yemelidir. Aç kalmayı da tercih edebilir. Fakat açlık duygusu, yaşamsaldır. Her acıkan varlık, mutlaka yemek arayışına girer. Bir iki denemeden sonra, çocuk pes edebilir ve yemek ayrımından vazgeçebilir. Unutulmamalıdır ki, yeme sorunu, dikkat çekmek üzere ortaya konan bir tepki olabilir. Ebeveyn bunun ne kadar farkında olursa, yemek yeme alışkanlığı da o kadar kolay kazandırılabilir.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir