Çocuklarınızı Siber Zorbalıktan Nasıl Korursunuz?

25 Oca 2017

Anne ve Babalara Çağrı: Çocuklarınızı Siber Zorbalıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Teknolojinin gelişimiyle evlerimize gelen internet ve ceplerimize giren akıllı telefonlar sayesinde pek çok kişi internette daha uzun süreler harcamaya başladı. Bu süreçten çocuklar da nasibini aldı, ancak dikkat etmeli! Bunu iyi yönetebiliyor musunuz? İnternette çocukları bekleyen pek çok tehlike varken, anne babalar olarak bunları nasıl engelleyebilirsiniz? Siber zorbalık çocukları nasıl etkiliyor? Çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kaldığını nasıl anlarsınız? Merak ediyorsanız, buyurun yazının devamına…

siber zorbalık

Siber Zorbalık nedir?

Siber zorbalık bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla bir kişi veya grubun, diğerlerine yönelik düşmanlık, korkutma, tehdit, sindirme ve taciz amaçlı iletileri kasıtlı ve düzenli bir şekilde göndermesidir.

Zorbalık; vurma, itme, sarkıntılık etme, lakap takma, korkutma, ayrımcı imalarda bulunma, nahoş şakalarla veya taklidini yaparak birisini utandırma, biri hakkında dedikodu yalan haber yayma gibi şekillerde gerçekleşir. Zorbalığın dijital teknolojiler yardımıyla çevrimiçi ortamda gerçekleştirileni ise “siber zorbalık” olarak tanımlanır.

Siber Zorbalık Hangi Şekillerde Karşınıza çıkar?

 • Kameralı cep telefonları aracılığıyla bireylerin görüntülerini çekip paylaşmak
 • Elektronik posta ya da cep telefonu mesajları ile aşağılayıcı, alaycı, tehditkar, cinsel taciz veya şiddet içeren mesajlar göndermek
 • Birinin kişisel bilgilerini haberi ve rızası olmadan sosyal medya aracılığıyla paylaşmak
 • Sosyal ağlarda birisi hakkında dedikodu yaymak
 • Bir kişiye ilişkin karalayıcı, aşağılayıcı web sayfaları hazırlamak
 • Başkası adına sahte hesap açıp onun kimliğine bürünmek
 • Ortak tanıdıkları etkileyerek hedef olarak seçilen bireyi arkadaş listelerinden silmelerini veya bloke etmelerini, yani sosyal olarak dışlamalarını sağlamak…

Siber Zorbalıkla Mücadele için Neler Yapabilirsiniz?

 • Eğitimin birinci kuralı model olmaktır. Bir diğer ifadeyle sözlerinizden önce yaptıklarınız çocuklarınızı eğitir. Bu sebeple önce kendi yaşantınızda siber zorbalığa sessiz kalmamalı, siber zorbalık yapan kişileri ilgili mercilere bildirmelisiniz.
 • Bilgisayar, cep telefonu ve diğer teknolojik araçlar için uygun kullanma kuralları belirleyin. Çocuklarınıza, hangi siteleri onayladığınızı, hangilerini onaylamadığınızı belirtin. Onlara, güvenli internet kullanımı konusunda örnek olun.
 • Çocuklarınızın paylaşımlarını akıllıca yapmaları konusunda onlara yardımcı olun. Kendilerine ya da başkalarına zarar verecek paylaşımlardan kaçınmalarını söyleyin. İnternetin denetlenemeyen çok geniş bir alan olduğunu hatırlatın.
 • Çocuklarınızı, paylaştıkları içeriğin kimler tarafından görülebileceği konusunda yönlendirin. Sosyal ağlardaki paylaşımlarını güvendiği kişilerle sınırlaması konusunda uyarın.
 • Çocuklarınıza, şifrelerini kendilerine saklamalarını ve arkadaşlarıyla paylaşmamalarını söyleyin. Şifre paylaşmak onların kimlikleri ve aktiviteleri üzerindeki kontrollerini kaybetmelerine neden olabileceğini anlatın.
 • Bazı okulları, okul sınırları içinde teknoloji kullanımıyla ilgili kurallar belirler. Çocuğunuzun okulunda da bu tür kuralların konulması ve uygulanması konusunda okul yönetimi ve öğretmenlerle işbirliği içinde olun.

Siber Zorbalığı Bildirebileceğiniz Yetkili Merciler:

Bilgi ve Teknolojileri İletişim Kurumu’na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TIB) 5237 sayılı Türk Ceza kanunu 243, 244, 245, 246. maddeleri uyarınca internet üzerinden işlenen suçlarla hukuki olarak mücadele etmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına başvurabilirsiniz.

155 Polis imdat hattına ihbarda bulunabilirsiniz.

Suça ilişkin bulgularla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

www.ihbarweb.org.tr ya da ALO 166 Internet bilgi ihbar hattı üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

Zorbalığın her türlüsü şiddetin bir parçasıdır. Şiddete sessiz kalmak da şiddete destek vermenin bir diğer biçimidir. Bu yazıda zorbalık konusunda size bilgiler sunduk. Zorbalığın hayatınıza uğramadığı, nice huzur dolu günleriniz olması temennisiyle…

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir