Çocuklarla Eğlenceli Beslenme

28 Mar 2016

Annelerin bir numaralı sorunu çocuklarına yemek yedirmektir. Gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunu bilen bilinçli ebeveynler çocuğum her şeyi itiraz etmeden yesin isterler. Halbuki her işi oyun ve eğlence gibi algılayan çocuklara ısrar etmeden, baskı kurmadan, zorlamadan birçok yiyeceği yedirmek mümkün. Ama nasıl? sorularını duyar gibiyim. Bir anne olarak hazırladığım ufak tavsiyeler umarım işinize yarar.

  1. Öncelikle çocuğunuza acıkması için izin verin. Eminim acıkan çocuğunuz daha istekli ve sorunsuz yemek yiyecektir.
  2. Kilolu çocuk sağlıklı çocuktur fikrinden kurtulun. Fazla kilolar çoğu zaman hastalık habercisidir. Normal kilosu olan bir çocuk fiziksel faaliyetlerini çok daha rahat yapacak ve kilolu çocuklara oranda daha sağlıklı bir gelişim gösterecektir.
  3. Porsiyonları çocuklarınıza göre düzenleyin. 2-3 yaşındaki bir çocuktan bir yetişkin gibi tabaklar dolusu yemek yemesini beklemeyin.
  4. Yeme düzeni konusunda kararlı olun. Günde 3 ana öğün tüketmesi için onu teşvik edin, özellikle masada aileyle birlikte yenilen yemekleri daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
  5. İşin kolayına kaçıp fastfood türü yiyeceklere yönelmeyin. Evde yediği bir kase çorba dışarıda tükettiği kutular dolusu fastfood yiyecekten daha faydalı ve daha doyurucu olacaktır.
  6. Atıştırmalıklara izin verin ancak sağlığa zararlı hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Çerez, meyve, kuru meyve, boş bir vakitte hazırlanan kurabiyeler, ufak börekler, ev yapımı meyveli yoğurtlar, kekler vs.
  7. Sabırlı olun ve ona fırsat verin. Hemen yemeğini bitirip kalksın diye elinden kaşığı alıp ona yemek yedirmeyin. Bırakın kendi yemeğini kendi yesin. Bu onun birçok alanda kişisel bakımını yapabilmesi için önemli bir adım ve siz fırsat vermezseniz birçok işi kendi başına yapamayacağını bilin.
  8. Etraf kirlenecek diye üzülmeyin. Üstünü kirletir etrafa döker gibi klasik endişelerden uzak durun, öğrenmesi için etrafın biraz kirlenmesine müsaade etmeniz gerekiyor.

Çocuklara yemeyi sevdirecek ilginç bir o kadar sevimli sunumları sizler için toparladım. Artık çocuklarınızla daha eğlenceli beslenme saatleri geçirebileceğinizi umuyorum. Sevgiler…

 

Eglenceli Beslenme

Birbirinden renkli ve eğlenceli atıştırmalıklar biraz vaktinizi alabilir ancak günün kazananı siz olabilirsiniz.

Eğlenceli Beslenme2

Yumurta, bezelye, pankek, meyveler derken sağlıklı ve besleyici menüler hazırlamak mümkün.

Eğlenceli Beslenme3

Hem sizin hem çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirecek tasarımlar hazırlayarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir