Çocuktaki Kabus: Kardeş Kıskançlığı

09 Ağu 2016

Hiç bir duygu sebepsiz yaratılmadığı gibi, kıskançlık duygusu da öylesine değildir. Mesela çocuklardaki kardeş kıskançlığı sağlıklı idare edilebilirse eğer, duygusal ve zihinsel gelişimin önemli bir parçasıdır. Çocuklar böyle bir duygu içerisindeyken birbirlerine nasıl davranacaklarını, nasıl çözümler üretebileceklerini fark ederler. Ancak kardeş kıskançlığı eğer fark edilemiyor ve uygun tedbirler alınamıyorsa, bu durum çocuklarda kabusa dönüşebilir… Kardeş kıskançlığını anlayabilmek ve tetikleyen durumları görebilmeye çalışmak ise, bu sorunu çözebilmekte atılacak ilk adımdır.

jealous-sibling

Kardeşler arasında kıyaslama yapmanın ne kadar zararlı bir yol olduğuyla başlayabiliriz konumuza. Biri diğerine göre daha sakin ve sessiz duruyor diye “akıllı çocuk” kategorisine koyulurken çocuk, diğer kardeşte bir ötekileşme ve öfke duygusu oluşturulmuş olur. Kendi iç aleminde ötekileşen çocuk, kardeşini nasıl ortadan kaldırabilmenin yollarını arar. Bunu ise bilinçli veya bilinçsiz olarak düşünür. Eylemleri bu bilinçaltına göre şekillenir: ara ara dövmeler, ona ait eşyalara zarar verme, tartışmalar vs. Ebeveynler kardeş kıskançlığıyla ortaya çıkan bu kriz ortamlarında sabırla beklemeli, tartışmalara dahil olmamalıdır. Çocuklar kendileri çözüm üretmeyi denemelidirler. Eğer tıkanırlar ise ebeveynlerine koşacaklardır. Öfkenin yoğun olduğunu fark eden aile, sakinleşmeleri için çocuklara zaman tanımalıdır ve her iki tarafa eşit haklar tanıyarak yapmalıdır bunu.

kardes-kiskancligi

Çocuklarda anne baba tarafından anlaşılamama duygusu “sevilmiyorum, çünkü sevgiyi hak etmiyorum” bilincini oluşturur. Konuştuğunda sözü kesilen ya da dikkate alınmayan çocuklarda özellikle bu duygunun oluştuğunu görüyoruz. Kendisine yeteri ilgi ve alaka göstermediği için de kardeşiyle çeşitli sıkıntılar yaşamaya başlayan çocuk, eylemleriyle isyan etmeye çalışır. Her durumda küsmeye başlar, iyice alıngan olur. Ya da hırçınlaşır ve ailenin sorunlu çocuğu etiketini alır. Oysa yeteri ilgi, şefkati göstermekle beraber, “seni anlıyorum” mesajını veren bir anne, çocuğunu güvende hissettirir; bu da koşulsuz sevginin gereğidir. Böylece, çocuğun ne hissettiğini anladığını ifade eden ve ona göre davranan bir ebeveyn, kardeş kıskançlığı sürecini de daha kolay atlatabilir.

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir