Çocuktaki Teselli: Geçiş Nesnesi

03 Kas 2016

Geçiş Nesnesi Sevgi ve Şefkat Boşluğunu Nasıl Gideriyor?

Özellikle ana sınıfına veya kreşe başlayan çocuklarda, okula adaptasyon süreci kolay değildir. İlk kez ailelerinden ayrılığı deneyimledikleri için zorluk çekebiliyorlar. Annenin sevgi ve şefkat dolu kucağına her zaman yakın olduğunu bilen çocuk, okul ortamlarında bunun eksikliğini hissedebildiği için yoğun duygusal anlar yaşayabiliyor. Bu tür optimum kırılmalar dediğimiz çocuğu olgunlaştıran/geliştiren ayrılıkları sadece okul süreçlerinde değil, zaman zaman da kısa süreli yaşayabiliyor. Peki böyle durumlardaki çocukların tesellisi nedir?

dscn1709

İlk olarak psikanalist ve pediatrist olan Donald Winnico’tan duyduğumuz “Geçiş Nesnesi” ifadesi, çocuklardaki bu teselli arayışına bir çözüm olduğu anlamına geliyor. Böylece çocuk özellikle yumuşak bir cisimle (bez oyuncaklar, battaniye vs.) kendisini güvende hisseder. Aradığı anne şefkati ve sevgisini o yumuşacık cisme dokunurken, aktarım yapar ve benzer duyguyu o geçiş nesnesi dediğimiz yumuşacık cisimle karşılamaya çalışır.

gty_plane_toy_jef_140328_12x5_1600

Ancak, çocuğun kendi parmağını emmesiyle geçiş nesnesi farklı şeylerdir. Evet o da yumuşak bir dokunuş olabilir ancak bu benzerlik çocuk açısından geçiş nesnesi yerine konulamaz. Çünkü çocuğun asıl aradığı şey dışarıdan gelecek olan (annenin) sevgi ve şefkati hissedebilmektir. Bu yüzden de kendisinden bir parça olan parmağını değil,  dışarıdan gelecek olan yumuşak bir oyuncak veya herhangi bir cisim ile rahatlar. Bu nesneye takılıp kalmadan; geçici bir süre için “geçiş nesnesi” kullanmak çocuklar açısından, hissedilen ayrılık buhranlarını daha kolay atlatmalarında yardımcı olur. Okullarına alışma sürecinde, ağlayan çocukların ellerine mesela hemen bir bez oyuncak vermek, daha kolay toparlanmalarını sağlayabilir.

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir