Crop Kesim Modası

22 Eki 2016

 

Crop kesim modası, uzun görünmenin kolay yolu olarak oldukça benimsenen bir moda oldu. Ne demek crop kesim? Normalden daha kısa biten üst giyim parçalarının geneline hitap eden bir moda terimi. Yani normalde kalça başlangıcında biten üst giyim parçalarının çoğu, artık bel hizasında bitiyor. Birkaç yıl önce bolero modasından sonra, kısa kesimli üstlerden uzak duruldu. Hatta sonraları ayak bileği hizasına kadar uzanan kabanlarla bile, kısa üst giyimin bir süre demode olmasına yol açtı. Şimdi ise modern formlarla, kısa kesim üst giyim revaçta. Peki avantajları neler? Nasıl kullanabiliriz?

crop-kesim-modasi-5

Yüksek bel pantolon ve eteklerden sonra, üzerine kombinlemek için giyilen gömlekler ve bluzlar, yüksek beli kapatmaması için pantolonun veya eteğin beli içerisine sokulurdu. Bu şekilde neredeyse bir sezon geçti. Daha sonrasında moda olmaya devam eden yüksek bel, boy uzatması bakımından çok sevildi. Herkesçe kullanılıyor ve artık yüksek bel üzerine crop kesim üstler tercih ediliyor.

crop-kesim-modasi

Crop kesim tarzı, 2016-2017 sonbahar-kış sezonu trikolarında, kazaklarında, sweetshirt  ve hatta kabanlarda bile mevcut. Tesettür giyim alanında ise, etek üzeri kısa kesim oldukça uygun ve proporsiyon olarak düzgün bir görünüm elde etmemizi sağlıyor. Bunun haricinde yüksek bel bol pantolonlar üzerine bu tarz gömlekler, üzerine ise uzun yelekler veya hırkalarla kombin yaptığınızda, sportif şıklık elde edebiliyorsunuz.

crop-kesim-modasi-4

En büyük avantajı boyu uzun göstermek olsa da, temel olarak üst bedeni kısaltmaya yönelik etkisi var. Bu sayede beynimiz bacak boyunu kısa üst bedenle orantıladığında, normalden daha uzun ve daha ince görünüyoruz.

crop-kesim-modasi-3

Bir diğer avantajı, kısa kesim üstler ile vücut proporsiyonunuza göre yorumlayabileceğiniz oynamalar yapabiliyorsunuz. Örneğin alt bedeniniz üst bedeninize göre genişse, alt giyimde koyu ve desensiz renkleri, kısa kesim üst giyiminizde renkli ve desenli giysileri kullanabilirsiniz. Ya da tam tersi, üst bedeniniz geniş olabilir. Bu durumda altınıza renkli ve desenli bir etek tercih ederken, üzerinize crop kesim eteğinizle uyumlu sade bir kazak tercih edebilirsiniz.

crop-kesim-modasi-2

Bel bölgesindeki detaylarıyla farklı bir görünüm kazandırılan kazaklar, bu sezon birçok marka tarafından koleksiyonlarına eklendi.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir