Denetiminiz İçten Mi Yoksa Dıştan Mı?

25 Şub 2018

Bir bakarsınız bazı öğrenciler “bu kötü notu öğretmen verdi” derken, bazıları ise “yetersiz çalıştığım için iyi not alamadım” diyebiliyorlar. Çünkü insanların olayları nasıl değerlendirdiği, sahip olduğu denetim odağına göre değişiyor. İki türlü denetim odağı vardır: İçten denetim ve dıştan denetim. Peki nasıl oluyor bu?

ic-denetimli-dis-denetimli

İnsanların nasıl bir çocukluk geçirdiği ve nasıl bir ebeveyn tutumuyla büyüdüğü son derece önemlidir. Eğer ebeveynler “sen yapamazsın, biz hallederiz” diyerek birçok işi kendileri üstlenir ve çocuklarına yapabilecekleri görevleri uzak tutarlarsa, dıştan denetimli bireyler olmalarına sebep olurlar. Ya da bir ebeveyn daha baskıcı tutumlar sergileyip “adım adım bana bilgi ver her halinden” diyebiliyorsa çocuğuna, içten denetimin gelişmesine öncülük etmiş olurlar. Dolayısıyla dıştan denetimli kişiler, etraflarında olup biten olumlu veya olumsuz olayları bir başkası, süper güçler, şans gibi etkenler tarafından yönetilip etkilendiğini, kendi irade veya güçlerinin yetersiz ve etkisiz olduğunu savunurlar. O yüzden de “şans eseri başarılı oldum” derler; “çalıştım ve yapabildim” demezler. Ayrıca yaptıkları yanlış ve hatalar için de daha çok etraflarındaki insanları suçlamaya meyillidirler.

ic-denetimli-dis-denetimli

İçten denetimli kişiler ise, ailede daha çok söz hakkı alabilmiş, kendi görevini ve sorumluluklarını kendisi yerine getirebilmiş veya saygı ve sevgi görebilmişlerdir. Bu kişiler başarıları karşısında “çalıştım ve kazandım” diyebilmekte ve “bu sorunda acaba benim nasıl bir etkim oldu” şeklinde düşünerek bir olumsuz olaylarda başkalarını suçlama eğilimi göstermemektedirler.

Peki siz iç denetimli mi veya dış denetimli misiniz?

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir