Deri Ceket Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

23 Ara 2015

İlkbahar’da ve Sonbahar’da tercih ettiğimiz, hatta serin yaz akşamlarında bile kullanabildiğimiz deri ceketler, en önemli gardırop üyesidir. Bu kadar çok kullanmak, deri ceketlerin kaliteli olmasını gerektirir. Piyasadaki deri ceketler ikiye ayrılır; gerçek deri olanlar ve suni deri olanlar. Gerçek deri ceketler her zaman daha kaliteli ve pahalı olur. Bu yüzden fazla tercih edilmez. Suni deriden yapılan ceketler de beklentileri  karşılayabildiği ve daha ucuz olduğu için daha çok tercih edilir.

Peki deri ceket alırken nelere dikkat etmek gerekir?

53083524_CG_D8

1. Derisinin duruşuna bakmak gerekir. Bazı deriler suni olduğu halde kaliteli görünürken, bazılarında durum böyle değil. Ucuz duran, pul pul kalkabilecek yapıdaki derilerden yapılan ceketleri almamanız gerekir. Bu aynı zamanda tarzınızı da olumsuz etkileyecektir.

53090060_99_D2

2. Derisinin parlaklığı, tarzınıza uyum sağlayabilecek oranda olmalı. Rugan ceketlere nazaran mat olanları öneririz. Ancak bazı rugan ceketler de var ki, ceketin modeli ile yarışmamış ve minimal bir çarpıcılık gösterebilmiş olduğu için tercih edilir. Hafif parlak deriler de son zamanlarda tercih edilen modellerden.

zara ceketi

3. Ceketin bel hizasının yüksekliği çok önemlidir. Son birkaç senedir, bolerolara benzeyen, yüksek bel hizasındaki ceket modellerinin demode kaldığını söylememiz gerek. Bunun tam tersi olarak, bel hizasının fazla düşük olması da sorun teşkil eder. Çünkü bacak boyunuzu kısa göstererek  deforme bir görünüm elde etmenize neden olur.  Bu yüzden, yukarıdaki modelin bel hizasının yüksekliği, sınır olarak kabul edilebilir.

53043527_77

4. Deri ceketinizin rengi üzerine bir karar vermeniz gerekir. Siyah en çok tercih edilen renktir. Bunun yanı sıra kahverengi ve taba rengi ceketler siyahtan sonra tercih edilen renklerdendir. Bordo, haki ve lacivert gibi diğer alternatif renk seçeneklerine de göz atmanızı tavsiye ederim.

53090060_99_D8

5. Ceket üzerine yerleştirilmiş olan materyaller, ceketinizin tarzını ortaya koyan önemli bir detaydır. Fermuarları, cepleri, zımbaları, tokaları ve bunun gibi diğer dikiş ve işlemeleri düzgün ve kaliteli olmalıdır. Zira kalitesiz materyaller zamanla kararma yapabilir veya dikişleri atabilir.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir