Dikiş Makinesi Tavsiyesi

14 Ara 2017

 

Bir önceki yazımda dikişe başlamak isteyenlere tavsiyem oldu. Dikiş dikmek için ilk adımı attınız ve bu hobinin ya da işin size göre olduğuna karar verdiniz. Ya da dikiş dikme yolculuğunuzu devam edip edemeyeceğinizi sınamak istiyorsunuz. O halde size dikiş makinesi konusunda tavsiyelerim olacak.

Öncelikle dikiş makinesi araştırması yaparken “ev tipi” olanını unutmayın.

Ev tipi dikiş makinelerinde en yaygın marka Singer’dir.

Eğer ilk başlarda sökük dikmek, ufak dikişler yapmak istiyorsanız bu makine ideal olabilir. Burada önemli olan, beklentiniz. Çok büyük dikişlere girmeyecekseniz ilk etapta Singer makinelerin en ucuzunu tercih edebilirsiniz.

Brother marka dikiş makinesi de başlangıç için ideal olanlarından.

 

Fakat ben bir kere almak istiyorum ve sonra değişiklik yapmak istemiyorum diyorsanız; Bernina markasını şiddetle tavsiye ederim. Tüm makineleri denemiş biri olarak Bernina markası oldukça kaliteli dikişe sahiptir. Eğer makineye hâkimseniz durmadan ip koparma gibi sorunlar yaşamazsınız.

Diğer önereceğim marka ise; Pfaff.  Benim makinem bu markanın ve 9 senedir kullanıyorum. Çok kaliteli dikişi var. En ucuzunu tercih ederek başlamanız bile işinizi görmeye yetecektir.

Peki, bu ev tipi dikiş makinelerinde neler yapabilirsiniz?

  1. Düz dikiş dikebilirsiniz.
  2. Overlok dikişi yapabilirsiniz. (overlok, kenar temizleme işlemi ve çok önemlidir)
  3. İlik açabilirsiniz.
  4. Düğme dikebilirsiniz.
  5. Pikoları ile süsleme dikişleri yapabilirsiniz.

Kısacası rahatlıkla her türlü dikişi sağlamanız mümkündür. Birçok kişi kendi kıyafetlerini sadece tek makine ile rahatlıkla dikebiliyor. Dikiş makinesi hakkında anlatacaklarım bu kadar. Eğer soracaklarınız varsa yoruma bırakabilirsiniz. Bol dikişli günler dilerim. 🙂

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir