Diş Eti Meselesinin Çaresi: NAR

07 Kas 2017

 

 

 

Bu kış Nar’a sığındım. Derman olsun diye… Ayıklaması zahmetli yemesi keyifli Nar meyvesi, gerçek bir mucize.

nar-diseti-çekilmesine-cozum

Uzun süredir diş eti iltihaplanması problemi yaşıyorum. Doktor bunun genetik değil beslenme ile alakası olduğunu söyledi. Yumuşak gıdalar yememeliymişim. Yoksa 5 sene içerisinde dişlerimi kaybedeceğimi anlattı. Peki, doktorlar diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi için ne yapıyorlar? Hiç! Gerçekten 2 özel, 2 devlet dört doktor gezdim. Hiçbiri bir şey yapmadı. Sadece iyi temizleyeceksin dediler. Benim gibi ileri derecede diş eti çekilmesi olan birinin temizlemesi çok işe yaramıyor. Buna bir çare bulmalıyım. Yine başladım araştırmaya…

nar-diseti-çekilmesine-cozum

Araştırmak benim için bir tutku. Buldum mu? Evet, buldum. Elma, havuç, karanfil, yeşil çay gibi gıdaların hepsinin dişe iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Ben, size Nar diyorum. Yanlış duymadınız. Alternatif tıp alanında çalışan İbrahim Adnan Saraçoğlu’nu bilmeyen yoktur. Daha önce kendisine ait olan başka bir kürünü saçım için kullanmış ve harika sonuçlar almıştım. Hem de en hızlı şekilde faydasını gördüm. Saraçoğlu diyor ki; “Nar diş etlerinizdeki iltihabı söküp atar”. Başka hiçbir kırmızı meyvede ve sebzede bu özelliği bulamazsınız. Öylesine mucizevi bir yanı var ki, diş etlerinizde bekletip tükürdüğünüz takdirde gözlerinizle göreceksiniz. Buraya kadar her şey normal.

Zihinsel yapısı olarak bir şeyi dinleyerek anlayabilen biri değilim. Duyduğum o şeyi denemeden ve test etmeden anlayamam. Nar suyunu denedim ve gözlerime inanamadım. Diş etlerinde beklettiğim bir yudum nar suyu iltihapları söküp atmaya başladı. Elbette bunu bir sefer olarak yapmıyorum; her gün düzenli şekilde gargara suyu olarak kullanmaktayım. Nasıl mı?

Nar suyu gargara tarifi…

Gerekli şeyler:

– 1 tane nar

– Sıkacak.

Her gün sabah 1 ya da 2 adet Nar’ı sıkarak kavanoza alıyorum ve banyoya dolabın boş bir alanına yerleştiriyorum. Dişlerimi temizlemek için Nar suyundan bir yudum alarak 30 saniye ya da 1 dakika kadar ağzımda bekletiyorum. Sonra… Dişlerinizin arasındaki yemek artıklarından, iltihaplara kadar söküp attığına şahit olacaksınız. Kavanozdaki Nar suyunu bir seferde bitirmek zorunda değilsiniz. Hem akşam, hem sabah diş temizliğinde kullanılabilir. Ancak her gün taze sıkılacak.

O yüzden bu kış Nar’a sığınalım.

Bu kış Nar olmadan geçmesin günler: Hem dişlerimiz, hem ruhumuz için…

“Kış büyük geliyor nara gidelim

soğudu günlerin yüzü nara gidelim

narın bir diyeceği olur da bize

açılır yazdan binbir sıcak söz

dilimiz kurudu burdan nara gidelim

narın bir evi var pek kalabalık

keşke biz de otursaydık orada

ev büyük geliyor şimdi her oda

bir ayrılık, çocuklar kapalı kutu,

bahçeler dağınık: Bir salkım üzümü

paylaşırken nasıl da bağ bahçe arkadaştık,

meğer yapraklarından soymaya başlamış

bahçeyi hırsız, bağ çıplak kalmış!

Narın bahçesine bir hoyrat girse

tenden önce dile yoksulluk düşer

dil üşümeden daha üzülmeden ten

açılıp saçılsın bize nara gidelim;

ev ki nar gibi içiçe bahçe

kadın aşka bahçe, deli sarmaşık

tutunup aşkına hemen nara gidelim

Nârın elinden kopardık şu aşkı diyelim!”

 

Haydar ERGÜLEN

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir