Doğal Çözümlerle Yıpranmış Saçlara Son

20 Şub 2018

 

 

Nihayet kış geldi! Her ne kadar cildimiz ve saçlarımız kupkuru bir halde olsa da karın özlemi ile kış aylarını sıcacık bir kucaklama ile karşılıyoruz. Kış aylarında soğuk hava şartlarından dolayı cilt, saçlar ve saç derisi normalden daha kuru bir hal alıyor. Bu kuruma da kepeğe ve dökülmelere yol açabiliyor.

Soğuk ve kuru hava gözünüz gibi baktığınız saçlarınızda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Kış ayları ile beraber başlayan bu saç ve saç derisi problemlerinin tamamen önüne geçmek çok zor olsa da zararı minimum seviyeye düşürmek mümkün. Bunun için zaten zarar görmüş olan saçlarınızı kimyasal maddelere boğmak yerine evde hazırlayabileceğiniz bitkisel maskeler ile önlem alabilirsiniz. İşte herkesin kolaylıkla uygulayabileceği, doğal saç bakım önerileri:

kis-aylarinda-sac-bakimi

Avokado Maskesi: Son yıllarda sosyal medyanın en popüler meyvelerinden birisi olan avokado ile saçlarınıza ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz. Avokado meyvesi içinde yüksek oranda doğal yağ ve mineraller bulunmaktadır. Saçlarınıza avokado ile maske yapabileceğiniz gibi, avokadonun yağı ile de nemlendirebilirsiniz. Avokado maskesi için bir avokadoyu ezin ve içerisine bir adet yumurta kırıp iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı üç, dört saat boyunca bekletin ve saçlarınızı durulayın.

kis-aylarinda-sac-bakimi

Mayonez: Belki de en eski saç bakım maskelerinden birisidir mayonez maskesi. Yağ ve yumurtadan oluşan bir şeyin saçlara iyi geleceğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Saçlarınıza bir bardak mayonezi uçtan diplere doğru sürüp yarım saat bekleyin ve iyice durulayın. Aradaki farkı görünce çok şaşıracaksınız.

kis-aylarinda-sac-bakimi

Yumurta: Yüksek besin değerleri ile hemen hemen her derdin devası yumurta. İçeriğindeki hücre yenileyici maddeler sayesinde birçok kozmetik ürünün vazgeçilmez içeriklerinden birisi. Eğer kokuya karşı çok hassas değilseniz saçlarınızı yenilemek için yumurta, yoğurt ve limon suyunu çırparak hazırlayacağınız karışımı saçlarınıza sürün. Yaklaşık iki buçuk saat kadar saçınızda tutun. Yumurtanın nahoş kokusunu gidermek için saçlarınızı kaliteli bir şampuanla güzelce temizleyin ve nemlendirin. Eğer durulama işleminin de doğal olmasını isterseniz sirke kullanabilirsiniz. Sirke hem saçlarınızı ışıl ışıl yapacak hem de yumurta kokusunu giderecektir.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir