Dökülen Saçlara Pratik ve Ekonomik Çözümler

25 Eyl 2017

 

 

Takvime göre yaz mevsimini arkamızda bırakmış olsak da sonbahar beklenenin aksine bunaltıcı sıcaklarla devam ediyor. Havada yaz etkisi devam etse de mevsim geçişinin getirdiği saç dökülmesi, kuruluk gibi dönemsel etkiler kendini göstermeye başladı. Saç bakımı tüm bakımlar gibi içten başlasa da, birkaç küçük uygulama sayesinde saçlarınıza dıştan müdahale ederek dökülmenin önüne geçebilirsiniz. Dökülen saçlara pratik ve ekonomik çözümlerle son verin.

lavanta

Sivilce tedavisinde antiseptik özelliklerinden dolayı tercih edilen lavanta saç dökülmesinde de imdadımıza yetişiyor. Lavanta kürünün hazırlanması da uygulanması kadar kolay olduğundan, lavanta kokusunu sevenler için pratik bir çözüm sunuyor. 1 çorba kaşığı lavantayı kaynamakta olan yarım litre suya ekleyip kısık ateşte 5 dakika kadar demledikten sonra kapağını kapatıp uygulama yapabileceğiniz sıcaklığa gelmesini bekleyin. Ilık hale geldikten sonra lavantayı süzüp suyunu saçlarınızın tamamına masaj yaparak uygulayın, masaj yaparken tırnaklarınız yerine parmak uçlarınızı kullanmaya özen gösterin. Yarım saat saçınızda beklettikten sonra suyla durulayın. Lavanta kürünün ardından şampuan önerilmediğinden banyo sonrasında uygulamanız etki etme sürecini hızlandıracaktır. Saç dökülmesi yaşıyorsanız dökülme oranına göre haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz. Saç dökülmesi durduktan sonra uygulama sıklığını azaltarak iki haftada bire kadar düşürebilirsiniz. Mevsim değişikliğinden kaynaklanan dökülmenin önlenmesi adına iki haftada bir uygulayabilir ya da lavanta çayı tüketebilirsiniz.

kahve

Lavanta kokusundan hoşlanmayanların tercih edebileceği ikinci seçenekte mutfaklardan geçiyor. Saç dökülmesi probleminde en hızlı sonuç veren kürlerin başında gelen karanfil kürü de hazırlama ve uygulama aşamasında lavantayla benzerlik gösteriyor. 15 top karanfili bir bardak kaynamakta olan suya atıp 15 dakika demledikten sonra saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna göre oranları sabit tutarak miktarı azaltıp artırabilirsiniz. Hali hazırda inatçı bir saç dökülmesinden muzdaripseniz karanfili demleme safhasına geçmeden önce 10 dakika kaynatarak karışımın yoğunluğu artırabilirsiniz. Dökülme durana kadar her gün uygulayabileceğiniz karanfil bakımı durulama gerektirmediğinden normal rutininizde güne devam edebilir zamanla uygulama sıklığını azaltarak kürü sonlandırabilirsiniz. Saç dökülmesini önlemek için iki haftada bir uygulama yapabilir etkisini artırmak adına çayınıza karanfil ekleyebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir