Dolce & Gabbana 2016 Abaya Koleksiyonu

08 Oca 2016

 

Sicilya ve İtalya’nın aileye ve kadına gösterdiği önemi koleksiyonlarının ana teması olarak her fırsatta dile getiren Dolce & Gabbana markası, 80’li yılların ortalarında kuruldu. Milano’da bir tasarım atölyesinde çalışırken karşılaşan ikiliyi, barok tarza olan düşkünlükleri yakınlaştırdı. 1985’de ilk moda şovlarına imza attıklarında, soyisimlerinin birleşiminden oluşan yepyeni bir markayla podyuma çıktılar. Ertesi yıl ise tek başlarına ilk bağımsız kadın hazır giyim şovlarını düzenlemişlerdi. Günümüze gelindiğindeyse kadın giyim başta olmak üzere; erkek giyim, kozmetik ve çocuk giyim ürünlerinin yanı sıra dekorasyonda da iddialı tasarımlara imza atmaya devam ediyorlar.

Kylie Minogue, Isabella Rosselini, Demi Moore, Nicole Kidman, Madonna ve Monica Belucci markanın ünlü temsilcileri arasından yanlızca bir kaçı. Dünyada Louis Vuitton‘dan sonra en çok taklit edilen markalar arasında Dolce & Gabbana markası 2. sırada yer alıyor. Her şovunda farklı bir tema ile hayranlarını etkilemeye devam eden tasarımcılar, yeni ultra lüks abaya ve şal koleksiyonuyla muhafazakar ve Müslüman kesimi giydirmeyi hedefliyor.

3-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000  4-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 19-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000

 

16-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000 18-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000 17-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000

DKNY‘nin Ramazan ayı için hazırladığı özel koleksiyon devamında H&M‘in tesettürlü bir modeli marka elçileri arasına ekleyerek her kesime hitap ettiğini vurgulaması, moda dünyasında yeni bir anlayışın gelişmesine önderlik etti. İtalya, Japonya, Hong Kong ve Londra’daki mağazaları ile tasarımlarını dünyaya ulaştıran Dolce & Gabbana da, son yıllarda Orta Doğu’da yükselen lüks tüketim alışkanlığına kayıtsız kalmayarak özel bir kapsül koleksiyon oluşturdu.

İlkbahar-Yaz 2016 Abaya Koleksiyonu ile Orta Doğu’ya çıkarma yapan ve muhafazakar çizgide abaya ve şal tasarımları hazırlayan marka, kadını bir kraliçe gibi yücelten gösterişli tarzının aksine abartıdan kaçınmaya çalıştı. Pardesüden daha hafif olan, ülkemizde ferace diye tabir edilen abaya, bir dış kıyafet olarak çok kullanışlı. Orta Doğu’daki kadınlar üzerlerinde abaya olmadan sokağa çıkmıyor ve abayaların kendilerini ifade ettiğini düşündüklerinden son derece şık modeller tercih ediyorlar.

Arap dünyasının mistik ezgilerini İtalyan kadınının gizemli tavrıyla harmanlayan koleksiyonda; jorjet, ipek ve krep kumaş üzerinde dantel aplikeler, nakış işlemeler ve  jakar desenler kullanılarak oluşturulan abaya, şal ve eşarp tasarımları yer alıyor. Dolce & Gabbana’nın olmazsa olmazları siyah üzeri siyah kombinler yanında; limon, papatya, gül motifleri ve dramatik bir etkiye sahip barok desenler ağırlığını hissettiriyor. Markanın internet sitesi haricinde Net-A-Porter.com’da satışı yapılacak olan koleksiyon 695$’dan başlayıp 7 bin$’a kadar uzanan fiyatlarıyla ultra lüks tüketici kesimi giydirmeyi hedefliyor.

1-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 2-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 5-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 6-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 7-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 9-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 10-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 11-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 12-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-autox1000 13-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000 14-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000 15-exclusive-dolce-gabbana-abaya-line-1-autox1000

[wa-wps]
Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Yorumlar

  1. Filiz Almasulu diyor ki: Mart 18, 2016 at 21:19:24

    Dolce Gabbana koleksiyonuna bayıldım.Kesinlikle yerli tasarım ve tesettür modellerini hiç beğenmiyorum.Neden bizim muhafazakar tasarımcılar Türkiye’de bunu beceremiyor? Ne kadar kötü modeller,hepsi birbirini taklit ediyor,birde anormal pahalılar sanki cok güzellermiş gibi.Beş para vermem kalite kumaş cok kötü. Onlara para verene kadar tanınmış markaların hatta dünya markalarının indiriminde zaman zaman yerli tesettür tasarımcılarının sattığı pahalı fiyatlardan daha uygun marka giyiyorum hiç olmazsa. Bayıldım keşke Türkiye’de olsa bu tasarımcılar Donna Karan, Dolce Gabbana gibi. Tebrik ediyorum onları muhteşem. İnsan biraz bunlardan örnek alır sportif muhafazakar yapmaya çalışın modelleriniz çok çirkin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir