Dolce&Gabbana Masallar Ülkesinde

21 Mar 2016

 

Dolce&Gabana her sezon beni kendilerine hayran bırakmayı başarıyor. Eminim ki bu konuda yalnız değilim, genel olarak sezon trendlerine bağlı kalıp detaylarda tamamen kendilerine ait bir dünya kurmakta o kadar iyiler ki diğer tüm tasarımcılar arasından sıyrılıp aklımıza kazınmayı başarıyor. Marka bu senede moda dünyasında kendine özel bir yer edinmekten çekinmiyor ve kendi trendlerini kendileri belirliyor. Dolce&Gabanna markasının 2016/2017 Sonbahar-Kış sezonu için kendine seçtiği tema, masallar… Öyle ki şova gelen davetlileri girişte üzerinde “En güzel kim?” yazan  Pamuk Prenses’ten esinlenmiş bir ayna karşıladı. Yine podyumdaki arka plan dekorlarında da altın bal kabağı araba dekorlar arasındaydı.

Kıyafetlerde klasik Disney prenseslerinin modern yorumları var. Genel olarak koleksiyona hakim olan prenses ise Kül Kedisi. Artık bir kült haline gelmiş olan buz mavisi Kül Kedisi elbisesinin modern yorumunda da karpuz kol detayı devam ettirilmiş. Tabii ki Kül Kedisi masalının vazgeçilmezi olan cam ayakkabılara da koleksiyonda yer verilmiş.

dolce-gabbana-milano-2016-2017-3

Kül Kedisi’ni kül kedisi yapan herkesle ve her şeyle arkadaşlık kurabilmesi yeteneği değil de nedir ki? Masalda Kül Kedisi’ne yardım eden hayvanlardan esinlenilmiş, payet fare işlemelerine yer verilen elbise de bu hikayeye göndermede bulunuyor.

dolce-gabbana-milano-2016-2017-37

Koleksiyonda sadece Kül Kedisi’ne yer verilmemiş elbette, unutulmayan masallardan birisi de Kurbağa Prens hikayesi. Tüm eğlenceli taraflarına rağmen klasik kesimlere ve kumaşlara yer verilerek dengeyi sağlamışlar.

dolce-gabbana-milano-2016-2017-26

Genel hakimiyet beyaz ve siyah üzerine kurulu. Söz konusu prensesler olunca tabii ki karpuz kollar, fiyonklar da koleksiyonun ön plana çıkan unsurlarından.

dolce-gabbana-milano-2016-2017-62

Son birkaç sezondur olduğu gibi bu sezonda da taşlı aksesuarlar ön planda. Taşlı ve fiyonklu saç bantları en göz önünde olan parçalardan birisi.

dolce-gabbana-milano-2016-2017-6

Son zamanların Disney kötülerini övme ve ön plana çıkartma modası Dolce&Gabanna’nın bu koleksiyonunda da var. Pamuk Prenses’in üvey annesine saygı niteliğindeki parçalar koleksiyonun gözdelerinden diyebiliriz.

dolce-gabbana-milano-2016-2017-5

Sadece hanım hanımcık prenseslere değil, bizim hayal dünyası geniş Alice’e de göndermeler bulunuyor. Belki de bu göndermelerin en büyüğü podyumun siyah beyaz karolarla donatılmış olmasıdır kim bilir?

dolce-gabbana-milano-2016-2017-21

Yine karo desenli, tavşan detaylı elbiselere yer verilmiş. Ayrıca Mad Hatter ve White Rabbit gibi karakterler ile özdeşleştirebileceğimiz takım elbiseler de koleksiyondaki Alice Harikalar Diyarında masalına gönderme yapan parçalar arasında.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *