Düğün Planlarken Dikkat Edilecek 5 Nokta

01 May 2016

Düğün yapmak, evlenmek gerçekten zor iş. Bu özel etkinliği planlamak belki de hayatımızın en zor sınavlarından biri. Bir yandan gelinlik, çiçek, davetiye, fotoğrafçı ve mekan seçimi; diğer yandan yaklaşan büyük günün stresi ve ev alışverişleri gelin ve damat adaylarını çileden çıkarabiliyor. Bu yüzden kişisel deneyim ve gözlemlerime dayanarak sizlerle düğün planlamasını kolaylaştıracak 5 tavsiyeyi paylaşmak istedim.

1. Düğün & Nişan & Kına Gecesi & Nikah Planlaması:

Eğer yıllar boyunca nişan töreninizin, telli duvaklı gelin olacağınız düğün gününüzün, arkadaşlarınızla kurtlarınızı dökeceğiniz kına gecenizin hayalini kurduysanız; bunları planlamak sizin için biraz daha kolay olacak. Eğer benim gibi hiç bir tören istemeyenlerdenseniz, yine işiniz epey kolay; sade bir nikah töreniyle düğün & nişan & kına gecesi stresini yaşamadan evlenebilirsiniz. Burada önemli olan ne istediğinizi bilmeniz. Kır düğünü mü istiyorsunuz yoksa salon mu; eğlenceli mi olmasını istiyorsunuz yoksa resmi mi… Önce bunlara karar verdikten sonra gelelim takvim planlamasına.

düğün planlaması

2. Takvim Planlaması:

Burada vermek istediğim en önemli tavsiye peygamberimizin tavsiyesi olacak: Hayırlı işlerde acele edin. Eğer düğün yapmanıza engel bir durum söz konusu değilse süreyi uzatmayın, mümkün olan en yakın tarihleri seçin. Çünkü düğün ve evlilik stresi kolay değil; bir de buna sakız gibi uzayan bir düğün takvimi eklerseniz sinirleriniz yıpranabilir, normalde yaşamayacağınız sorunlar yaşayabilirsiniz.

İpucu: Eğer davetlilerinizin bir kısmı şehir dışından gelecekse, düğün takviminizde davetlilerin dinlenebileceği bir kaç saatlik veya bir günlük süreyi mutlaka işaretleyin ve planınıza ekleyin.

Tarihlere karar verdiyseniz sıra geldi resmi işlemlere…

flowers-in-wooden-box-wedding-centerpiece-with-mr-and-mrs

3. Nikah İşlemleri:

Nikah başvurusunda istenen belgeleri internetten araştırmayın, sağa sola sormayın; bizzat nikah dairesine gidip sağlıklı bir şekilde bilgi alın. Size hangi belgeleri nereden almanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Sonrasında günü iyi bir şekilde planlarsanız; nikah işlemleri için gereken bütün belgeleri (sağlık raporu dahil) aynı gün içerisinde toplayabilirsiniz.

İpucu: Nikahınızın nerede kıyılmasını istiyorsanız, o ilçenin belediyesine bağlı nikah dairesine başvurmanız gerektiğini unutmayın.

muslim-wedding-ideas-smaller-5

4. Gelinlik & Damatlık:

Düğün planlamasının en önemli parçalarından biri de hiç şüphesiz gelinlik ve damatlıklar. Düğünde giyeceğiniz elbisenizin nasıl bir elbise olacağına karar vermeden önce mutlaka bütçe planlaması yapın. Elbise aramaya başladığınızda ise bu bütçenize +/- bir esneme payı ekleyin. Zira 2,000 TL bütçe ayırmanıza rağmen 2,200 liralık bir gelinlik bulabilirsiniz. Gelinlik denerken mutlaka yanınızda düşüncelerini dürüstçe söyleyebilecek ve zevkinize güvendiğiniz bir yakınınız bulunsun. Aşırı yorgun, aç, sinirli veya uykusuzken gelinlik denemeyin. Hatta bu hallerdeyken mümkünse düğünle ilgili hiçbir şey planlamayın. Eğer gelinliğinizi diktirmeyi düşünüyorsanız bunun için kumaş & terzi veya modaevi araştırmalarınızı erken yapın, siparişinizi bir an önce verin. Düğüne bir hafta kala gelinliğinizin hala hazır olmamış olması çok üzücü olur.

Gonul-Kolat-tesettur-gelinlik-modelleri

5. Fotoğrafçı & Davetiye & Gelin Çiçeği & Gelin Arabası:

Düğünlerde en çok hayal kırıklığına uğranan, yıllar yılı unutulmayan detaylar işte bunlar. Eğer hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız, bu detaylar için önce bütçe belirleyin. Daha sonra sırayla fotoğrafçıdan randevu alın; gelin arabanıza karar verin, kiralamayı düşünüyorsanız araştırın; davetiyelerinizi davetli sayısından biraz fazlaca bastırın; ve gelin çiçeğinizi canlı istiyorsanız mutlaka önceden provasını yaptırın, yani düğünden önce bir gelin buketi hazırlatın.

gelin arabası

Bonus: Balayı

Düğünden veya nikahtan sonra balayına gitmeyi düşünüyorsanız, otel rezervasyonlarınızı ve biletlerinizi mümkün olduğunca erken alın. Bir kaç aylık erken planlama size bir kaç bin lira kazandırabilir.

balayı

Bunların dışında kişisel tavsiyem; düğün planlarınızı yakın çevrenize danışmanız ancak son kararın size ait olduğundan emin olmanızdır. Bütün fikirleri, bütçeyi, ödeme planlarını bir not defterine yazın; kıyaslamalar yapın ancak kararı müstakbel eşinizle birlikte verin. Herkesi memnun edemeyeceğinizi unutmayın ve kendi isteklerinize öncelik verin. Nihayetinde düğününüz sırasında birden kendinizi bir curcunanın ortasında, hiç istemediğiniz şeyleri yaparken bulma ihtimaliniz her zaman var. Olsun, siz yine de mutlu olmaya bakın. Ne de olsa nikahta keramet vardır! (:

[wa-wps]
Paylaş

Modest lifestyle blogger. Moda, trendler, hayat tarzı, kitaplar ve filmler hakkında yazar. Yemek yapmayı ve yemeyi sever. Şu sıralar kendi blogu olan urbanmodest.com ve tr.urbanmodest.com ile uğraşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir