Dünden Bugüne: Gelinlik

02 Haz 2016

Gelinliğin hikayesi 4000 yıl önce eski Mısır’da başlar. Evlenecek kızların düğünlerinde giydikleri kat kat pileli beyaz keten elbiseler gelinliğin ilk örnekleri olur. Antik Yunan’da kutlama ve mutluluğu temsil eden beyaz renk kullanılmaya devam ederken eski Roma’da sarı tercih edilir. Ortaçağ’a geldiğinizde gelinliklerde renkten ziyade kumaşın önemli olduğunu görürsünüz. (Dikkatli olun, gösterişli ve kaliteli kumaşlar başınızı döndürebilir.) İpeğiyle ünlü Çin ve Hindistan bölgesinde gelinlere kırmızı uzun elbiseler eşlik eder. Bizans’ta değerli taşlarla süslenmiş kırmızı ipek elbiseler giyilirken, Osmanlı’da kırmızı duvaklı sade elbiseler kullanılır.

Osmanlida gelinlik
Beyaz gelinlik giydiği kayıtlara geçen ilk gelin 1499’da 12. Lois ile evlenen İngiltere’li Anne olur. İngiltere kraliyet ailesinde gümüş gelinlik kullanılmasına rağmen İngiltere’nin 64 yıl tahtta oturan kraliçesi Victoria, 1854’te Prens Albert ile evlenirken beyaz saten gelinlik tercih eder. 5,5 metre kuyruğuyla dillere destan olan gelinlik, İngiliz ve Fransız sanatçılar tarafından övgü yağmuruna tutulur. Bu sayede temiz ve saflığı temsil eden beyaz gelinlik tüm dünyada kabul görür.
Osmanlı saraylarında sim ve pul işlemeli kırmızı gelinlikler göz kamaştırırken, halk düğünlerinde mor, pembe ve mavi renkler dikkat çeker. 2. Abdülhamid’in kızı Naime Sultan 1858’de Kemalettin Paşa ile evlenirken Osmanlı’da ilk beyaz gelinliği giyen kadın olur. Zamanla halkın beğenisini toplayarak 20. yy’da düğünlerin vazgeçilmezi olmayı başarır.

Gelinlik
50’li ve 60’lı yıllarda taşlı kabarık gelinlikler popülerken şimdilerde sade modeller revaçta. Kırık beyaz ve krem gelinlikler de beyazın tahtını sallıyor. Bundan sonra gelinliğin hikayesi nasıl devam edecek ben de merak ediyorum!

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir