Dünya Harikası Ölüdeniz'de Muhafazakar Tatil

24 Jun 2016

Sevgili tesetturgiyim.com takipçileri!

Bugün sizinle tatil rehberimize takılan güzel bir muhafazakar tatil olanağını paylaşmak istiyoruz! Yakın zamanda tatile çıkmayı düşünüyorsanız, bu yazıyı okumadan çıkmamanızı tavsiye ederiz.

ROTAMIZ: FETHİYE- ÖLÜDENİZ

Fethiye- Ölüdeniz’e vardığınızda hemen hemen her yerde Saklıkent Vadisi turları, Yamaç Paraşütü ve Günlük Tekne Turları düzenleyen organizasyon firmalarını görebilirsiniz.  Tüm bu güzel eğlencelere değinmeden önce önemli bir konuya temas etmek istiyoruz: Konaklama…

Tatil mekanlarında gerek turist portföyü gerekse içkili restaurantlar ve hoteller konaklama imkanlarımızı sınırlıyor, ancak üzülmeyin. Fethiye Kayaköy mevkiinde Ölüdeniz’e yalnızca 8 Km uzaklıkta bulunan enfes villalardan birinde çok hesaplı bir tatil yapabilirsiniz. Bu mevkide bulunan villaların etrafı genelde kapatılmış ve muhafazakar ailelerin havuza girebilmesi için uygun hale getirilmiş. Ayrıca doğanın bol oksijenli havanın tadına ve gece yıldızları izlemeye doyamayacaksınız, bizden söylemesi! Gelelim Kayaköy’e…

kayakoy_levissi_fethiye

Kayaköy

Kayaköy 19. y.y.’da Rumlar tarafından inşa edilmiş taş evlerden oluşan bir köydür, Hayalet Köy olarak da anılmaktadır. Kayaköy’de büyük ve küçük kilise ile on dört şapel bulunmaktadır. Ayrıca küçük kilise yanında bir çömlek atölyesi (Çömlekhane) vardır. Bazı evler restaurant olarak kullanılırken köyün büyük kısmı boştur. 1923 yılında gerçekleşen mübadeleyle Levissi’de yaşayan Rumlar Yunanistan’a göç ederken Kayaköy’e de Selanik ve civarından gelen muhacirler yerleşmişlerdir.

Ölüdeniz

Ölüdeniz güzelliği ile dillere destan olan, temizliği bakımından mavi bayrak almış ve milli park olarak koruma altına alınmış cennet gibi bölgelerden birisi… İki dağın arasında kalan ve adı gibi ölü-sakin ve turkuaz rengi bu tertemiz koya bayılacaksınız! Ölüdeniz’e girişler ücretli olup, kişi başı tam bilet 7 tl, öğrenci ise 3 tl’dir (not: doktora ve yüksek lisans öğrencisi öğrenciden sayılmıyor), ancak arabanız ile parka girmek isterseniz, otomobil için 25 tl bedel alınıyor. İçeride şezlong ve şemsiye kiralamak için 9+9=18 tl vermeniz gerekiyor. Turkuaz renkli bu suyu gördükten sonra cebinizdeki tüm paraları vermeyi kabul edebilirsiniz 🙂 Ölüdeniz milli park kapsamında olan bir bölge olduğu için burayı işleten yalnızca bir tesis var ve koya kesinlikle gemilerin girmesine izin verilmiyor. Çeşit çeşit balık türlerini görebileceğiniz bu nadide koya mutlaka snorkel ve gözlüğünüzü alarak gidin, sonra pişman olursunuz!

Ölüdeniz Lagoon, Fethiye, Türkiye

Günlük Tekne Turları

Ölüdeniz’de Günlük Tekne turları kişi başı yemek de dahil 20 tl ile 45 tl arasında değişiyor, öğle yemeği olarak tavuk/balık ve pilav ikram ediliyor. Ancak bu turlar karma oluyor, biz aile olarak 12 kişilik tekne kiralamanızı öneririz. Bir günlük tekne kiralama ise 450 tl civarında… Tekne turuna gittiğinizde sabah 11:00 sularında Ölüdeniz limanından ayrılıyor, sırasıyla kelebekler vadisi, blue cave, saint nicholas adası, akvaryum koyu, soğuk su koyunu geziyorsunuz. Her koyda ortalama 1 saat mola veriliyor. Kelebekler Vadisi’ne mevsiminde gidiyorsanız pek çok kelebeği görme şansına sahipsiniz ve bu vadiyi gezmek için kişi başı 5 tl ücret ödemeniz gerekiyor. Saint Nicholas adası rivayetlere göre Noel baba adası olarak anılıyor.  İçerisinde pek çok kilisenin yer aldığı, Filistin ve italya deniz yolu güzergahında yer alması sebebiyle azizlere dair pek çok eserin yer aldığı bir ada Saint Nicholas adası.. Bu adayı gezmek istiyorsanız kişi başı 8 tl ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca burada ringo, parasailing gibi çeşitli su sporlarını yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Ringo yapmanızı tavsiye ederiz,  çok eğleneceksiniz, bizden söylemesi!:)

saklikent-fethiye

ve tabii Saklıkent Vadisi…

Saklıkent vadisi kalkerli arazi yapısına sahip olması bakımından deniz ayakkabısı olmadan yürüyemeyeceğiniz bir alan olup, deniz kıyafetlerinizi giymeden ve elektronik eşyalarını bırakmadan girmemenizi tavsiye ederiz. Fotoğraflarda vadi kenarında bir platform var gibi görünse de bu sizi aldatmasın, vadi boyunca buz gibi suların içinde yürüyeceğinizin altını çizmekte fayda var. Buz gibi suyu olan bu vadi inanılmaz bir doğa güzelliği olarak size farklı macera imkanları sunuyor. Yer yer nehrin akışı hızlandığı için, bastığınız yerlere dikkat etmenizi öneririz, zira akarsu aşındırmasından ötürü bazı yerlerde beklenmedik şekilde ayağınız batabilir. Ayrıca vadide rüzgarlı havada taş düşme riski olduğu için mutlaka baretle gezmenizi tavsiye ederiz. Bu arada Saklıkent Vadisi’ne giriş ücreti tam 6 tl, öğrenci  ise 4 tl’dir 🙂 Yanınızda deniz ayakkabınız yok ise orada 10 tl’ye ayakkabı satılıyor, 3 tl’ye de kiralayabilirsiniz.

Biraz da adrenalin: Yamaç Paraşütü!

Adrenalin severler Fethiye’de Yamaç paraşütü yapmak için 150 tl ile – 450 tl arasında değişen ücretler ödemektedir. Bazı firmalarda alanında eğitimli hocalar varken, ucuz firmalarda bu garanti verilememektedir. Fethiye Babadağ’dan atlayan yamaç paraşütü severler Ölüdeniz sahiline iniş yapmaktadır. Ayrıca yamaç paraşütü okulu da yine Fethiye Babadağ mevkinde verilmektedir.

fethiye-yamac-parasutu

Fethiye Ölüdeniz tatil günlüğünden anı defterimize düşenler bu kadar… Şayet Ölüdeniz’e yolunuz düşerse, bizi anımsamanız dileğiyle keyifli tatiller diliyoruz!

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *