Dünyanın İlk ve Tek Başörtülü Cumhurbaşkanı

07 Mar 2018

 

 

Halime Yakub… Singapur’un ilk kadın cumhurbaşkanı, meclis başkanı, milletvekili… Dünya’nın ilk ve tek başörtülü cumhurbaşkanı… Tüm dünya gözünü bu kadar ilke ismini yazdıran Yakub’a çevirmiş durumda. Herkes 14 Eylül 2017’de göreve başlayan bu başarılı kadının kim olduğunu ve bu konuma nasıl geldiğini merak ediyor.

Hintli bir baba ve Malay(Malezya kökenli) bir annenin çocuğu olarak 1954’te dünyaya gelse de 8 yaşındayken babasının vefatıyla yetim kalır. Tek başına 5 çocuğu büyütmeye çalışan annesi maddi sıkıntılara engel olamaz. Fakat asla pes etmeyen Halime, 1978’de Singapur Ulusal Üniversitesi hukuk bölümünden mezun olup Ulusal İşçi Sendikası Kongresi’nde çalışmaya başlar.

ilk-basortulu-cumhurbaskani
2001’de hukuk alanında yüksek lisans yapıp milletvekili seçimlerine katılır ve Singapur’un ilk kadın milletvekili olmayı başarır. 2011’de Toplumsal Kalkınma, Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2012’de Sosyal ve Aile Gelişimi Bakanlığı’nda Devlet Bakanı olarak yer alır. Ocak 2013-Ağustos 2017 tarihleri arasında meclisi yöneterek Singapur’un ilk kadın meclis başkanı unvanını yine kimseye bırakmaz. 2016’da Singapur Parlamentosu, cumhurbaşkanlığı makamının 5 dönem boyunca bu göreve gelmemiş milletten bir adaya ayrılması kararı aldı. Böylece seçimlerde sadece azınlık Malay toplumuna adaylık başvurusu yapma hakkı verilmiş oldu. Şartları taşıyan tek aday olan Yakub, 47 yılın ardından gelen 2. Malay lider olarak tarihe geçti.

ilk-basortulu-cumhurbaskani
Singapur’un 8. cumhurbaşkanı, Yemen asıllı işadamı Muhammed Habeşi ile mutlu bir yuvaya sahip. 63 yaşında olsa da 2 erkek 3 kız olmak üzere 5 çocuğa annelik yapmaya devam ediyor. Cesaret, kararlılık ve sıkı çalışma azmi olan her kadının ülkedeki en yüksek makama sahip olabileceğini söyleyen Yakub’a katılmamak elde değil. Türlü zorluklarla karşılaşsa da kadınlar asla pes etmez. Başarılı olmak için daima çalışır. İleride sizin de bir Halime Yakub olmayacağınızı kim söyleyebilir!?

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir