Duygulara Tercüman Çiçekler

25 Nis 2016

Bazen duygularını anlatamaz insan. Kelimeler yetmez hissettiklerini dile getirmeye. Çığlık atar fakat sesi çıkmaz. İşte o zaman çiçekler imdadına yetişir. Kendi dilini kullanamayan insanoğlu çiçek dilini konuşur. Söylemek isteyip de söyleyemediklerini çiçekle iletir.
Çiçeklerin dili ilk kez 1600’lü yıllarda İstanbul’da oluşturulmaya başlanır. İstanbul’da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu 1716’da çiçeklerin anlamını bir araya getirip İngiltere’ye götürür. Montagu İstanbul’da yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta ” Parmaklarınızı oynatmadan çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz. ” Çiçeklerin anlamlarına ilişkin merakın Fransa’ya sıçramasıyla kısa sürede 800 çiçeğin anlamı belirlenir ve dünyada ortak bir çiçek dili oluşturulur. Bu sayede insanlar konuşamadıklarını çiçekle anlatmaya başlar.
Eğer siz de birinin kalbini kırdıysanız çiçekle gönlünü alabilirsiniz. Özür dilemek istiyor fakat cesaret edemiyorsanız bir buket açelya gönderin. Bırakın, sizin yerinize o af dilesin.

Acelya
Bilgisi, birikimi, statüsüyle çok değer verdiğiniz birine saygınızı sunmak için nergis çiçeğinden yardım alabilirsiniz. Babanıza, öğretmeninize, patronunuza bir demet nergis hediye edebilirsiniz.

Nergis
Müjde verecek olanlar süsen çiçeği ile sana bir haberim var mesajını iletebilirler.

Susen
Eğer bir sevdiğiniz çok üzgünse acını paylaşıyorum anlamına gelen yenibahar çiçeğini verin. Teselli ederek gözyaşlarını silecektir.

Yenibahar
Minnettarlığı ifade eden ortanca ise sizin yerinize teşekkür eder.

Ortanca

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Yorumlar

  1. Güzel bir yazı dizini olmuş elinize sağlık.
    http://www.emreyildirim.co

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir