Duygularımız Hayatımızı Şekillendiriyor!

12 Şub 2016

Beynin orta katmanı olarak bilinen duygusal beynin hayatımızın merkezinde oluşu, çok manalara geliyor. Limbik sistem dediğimiz bu katman hayatınızı müthiş bir şekilde yönlendirdiği gibi bu sisteme bilinç çok fazla dahil olamıyor… Peki duygularımız hayatımızı nasıl şekillendiriyor?

Psikoloji

Seçimlerimizin tümü, zaaflarımızın kontrolü ikinci katman dediğimiz duygularımızın merkezi limbik sistem tarafından yönetiliyor, akılcı açıklamalar ise bu duygusal seçimlerden hemen sonra geliyor. Kıyafet seçimlerimizden tutun eş seçimine kadar, bu alt beyin çok büyük bir öneme sahiptir. Bunu yaparken de kişi farkında değildir, çünkü bu alana bilinçli olarak dâhil olamaz. Duygusal beyniyle seçim yaptıktan sonra kişi, bilincinde olduğu üst beyniyle de seçimleriyle ilgili mantıklı bir açıklamada bulunur ve der ki “ Bu kırmızı bluzu seçiyorum çünkü yüzüme yakışıyor.” ancak asıl sebebinin çok sevdiği bir aktörde görüp etkilenmesi ve onun gibi olmak istemesinden kaynaklandığının farkında değildir…

Psikoloji-sosyal-medya

Tüm zaaflarımızı bilerek bu duygusal beynimizin kontrolünü yapabilmek son derece gereklidir. Çünkü bizleri insan yapan en önemli vasfımız, sahip olduğumuz akıldır. Aklımızı kullanarak duygusal beynimizi kontrol altına alabiliriz. Mesela doğru insanlarla doğru ortamlarda bulunarak geliştireceğimiz duygusal bağlar, hayatımızın her alanında yapacağımız seçimlerde bizi etkileyecek olan en önemli unsurlardan biri olacaktır. Ya da bağımlılık örneğinden yola çıkarak, kontrol altına alınamayan duygularımızın bizi nasıl kontrol ettiğini söyleyebiliriz. Mesela bağımlılıkta olay şu şekilde ilerliyor: size haz veren unsur beğenilme olsun. Sosyal ağlardan biri olan twitter hesabınızda yaptığınız her paylaşım için aldığınız her beğenme, sizde dopamin hormonu dediğimiz mutluluk salgısını gerçekleştirecek ve haz aldığınız şeye daha fazla yoğunlaşmaya başlayacaksınız, yani o şeye bağlanacaksınız. Dolayısıyla, eğer farkındalık kazanıp duygusal beynimizi eğitirsek, bağımlılıktan kurtulmak mümkün olacaktır.

Psikoloji-1

Ayrıca, limbik sistemin bizdeki diğer önemli yansıması, bilgiyi öğrenmede olacaktır. Kişi hafızasına yazmak istediği bilgileri, duygusal beynini kullanarak gerçekleştirebilir. Yani, beynimizde öğrenme, o bilgiyi emme, kişide var olan ilgi, merak ve sevgi duygularıyla gerçekleşmektedir.  Yaratıcı her birimizi sınırsız istidatlar, yetenekler ile donatmıştır. Bize düşen şey ise ilgiyle, merakla çevremizdeki olayları değerlendirmek, onlara anlam yüklemek, yeteneklerimizi keşfetmek, bilgiye ihtiyacımız olduğunu düşünerek öğrenmektir. Bu şekilde edinen bilgi, tekrar unutulması çok zor olan bilgidir…

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir