Duygularınızı Özgürleştirin!

16 May 2017

Duyguları özgürleştirme tekniği olarak bilinen EFT, kimilerin kilo problemlerini, kimilerinin sigara bağımlılıklarını, bir topluluk önünde konuşma yapamama sıkıntılarını… bazı öğrencilerdeki yoğun sınav kaygıları gidermeye kadar daha bir çok şeye yardımcı olduğu bilinmektedir. O halde EFT’nin neden bu kadar etkili olduğuna ve tam olarak nasıl bir teknik olduğuna gelin hep birlikte bakalım!

EFT ile amaçlanan şey duyguları olması gereken düzeyde yaşamak, fiziksel ve psikolojik acılardan kurtulmak, rahatlamak duyguları kontrol edebilmek, pozitif iyi amaçlar edinebilmek ve bakış açınızı değiştirmektir…

Kullanımına uygun olarak neyi kullanırsanız, o şey size fayda sağlar. Mutfağa girdiğinizde, yapacağınız yemeğin belli bir tarifi vardır mesela. Usulüne uygun pişirilen bir yemek nasıl ki istediğiniz gibi olabiliyorsa, bedeninizin ve zihninizin diline uygun hareket ettiğinizde de bir çok sıkıntınızın çözüldüğünü görebilirsiniz…

Kilit noktalar dediğimiz bedenimizdeki bazı bölgeler, birbiriyle koordineli olarak çalışıyor ve istenen mesaj yerine (beyne) doğru bir şekilde aktarılmış oluyor. Beynimizin diliyle konuşmanın iyi bir yöntemi diyebileceğimiz EFT uygulama sırasında, o kilit bölgelere, parmak uçlarınızla yapacağınız yedişer vuruşlar vermek istediğiniz mesajın iyi bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır.

Peki hangi mesajdan bahsediyoruz? Duygularımız bizi değil, biz onları yönetelim istiyoruz. O halde, o kilit noktalara yapacağınız vuruşlar sırasında, eğer yoğun bir stresten söz ediyorsanız, kendinize şu sözleri söylemelisiniz: “stres haline şimdilik ve yönetmek kaydıyla müsaade ediyorum. Kendimi en derinden kabul ediyor ve onaylıyorum. Evet zor bir süreçten geçtim, fakat görüyorum ki stresiyle mücadelede başaran insanlar oluyor. Ben de başarabilirim. Bu sıkıntının üstesinden gelebilirim. Stres bana zarar vermiyor. Çünkü ben onu kontrol altına alabiliyorum…” Her gün on dakika bu şekilde duygularınızı özgürleştirmede, bakış açınızı değiştirerek ve kendinizi kabul ederek rahatlayabilir, sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz!

İlişkilerinizin Kalitesini Arttırmak İster misiniz? O halde bu yazımız tam size göre…

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir