Duygusal İhtiyacı Olan Çocuk Ne Yapar?

11 Şub 2018

 

 

Bir insan hayatında en fazla bilgiyi 0-6 yaş dönemi arasında edinmektedir: Duygusal okur-yazarlık (başkalarının ne hissettiğini anlayabilmek, yorumlamak), başkalarıyla nasıl ilişki kurma, öz saygı, koşulsuz sevilme… Bu dönemde ne abartılı sevgi gösterisi ne de “şımarır, fazla sevgi göstermemek lazım” düşüncesiyle yaklaşmak bir çocuğun duygusal ihtiyacını karşılar. Bu sebeple eğer çocuğun yemek yeme sorunu, uyku problemi, kardeş kıskançlığı veya iletişim kurma sıkıntısı gibi problemleri varsa, duygusal ihtiyacının yeteri kadar karşılanmadığından söz edilebilir.

duygusal-zeka

Hiç ağlamayan, herhangi bir sorun karşısında tepki göstermeyen çocuklar çoğu zaman “oldukça zararsız” olarak nitelendirilir. Ancak bu tür çocuklar genellikle üçüncü ve en tehlikeli iletişim yolu olan iletişimsizliği seçmiştir. Bu yüzden de çocuğun nasıl bir sorunla karşı karşıya olduğu pek fark edilmez ve gerekli önlem alınamaz. Ya da bazen çocuklar çatışmalı iletişim içine girerler. Burada çocuğun kaldıramadığı en ağır şey “fark edilmemek ve dikkate alınmamak” tır. Dolayısıyla da çevreye zarar vererek, ya da yemeği reddederek, uykusuz kalıp anne ve babasını başında bekleterek, olumsuz da olsa bir dikkat ve ilgi toplamaktadır. Böyle çocuklar hal ve hareketleriyle “Madem olumlu ilgi göremiyorum, o zaman sorun çıkarmalıyım; belki o zaman beni fark ederler.”  demeye çalışmaktadırlar.

duygusal-zeka

Oysa özellikle 0-6 yaş döneminde, bir ebeveynin çocuğuna hissettirmesi gerekli olan en önemli şey, “ne zaman ihtiyaç duyarsan, ben buradayım ve ben seni her koşulda çok seviyorum” duygusudur.  Mesela belki çok önemli bir işi vardır annenin veya biraz da olsun dinlenmek ister. Çocuk ise ısrarla anneyle olmak ve oynamak istediğinde, eğer anne “Biraz dinlenmeye ihtiyacım var, bu konuda bana yardımcı olur musun?” ve “Seni çok seviyorum, dinlendikten sonra uygun bir vakitte oynayabiliriz” diyerek çocuğuna sarıldığında-öptüğünde, sorun daha çabuk çözülebilir. Ayrıca bir çocuk için en temel ihtiyaç olan duygusal ihtiyacı da karşılanmış olur…

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir