Duygusal Zeka Neden Önemlidir?

06 Aug 2016

Rutin giden bir hayatınız varsa, can sıkıntısı yaşamanız kaçınılmaz olur. Yeniliklere yelken açamayan biri olmak ise, yüzünüzü soldurmaya yetebilir. Oysa ümitle dolmak, hayatın her alanında heyecanla çalışmak ve hayaller kurmak insanın yaşama sevincini arttırıyor ve insanı değerli kılıyor. İşte tüm bu soyut ifadelerin kaynağını ise duygusal zeka oluşturuyor. Doğuştan değil de, zaman içerisinde yaşanarak yani tecrübelerle gelişen bir zeka türüdür duygusal zeka. Çok önemlidir; çünkü insanı insan yapan özel duyguların bütününü kapsıyor ve hayata olan bakışınıza yön veriyor. Nasıl mı?

Inside-Out-Meet-your-emotions-3

Bazen çok önce izlediğiniz bir filmin sahnelerini değil de sadece sizde yaşattığı duyguyu çok iyi hatırlarsınız: Film harikaydı, baya etkilenmiştim, dersiniz. Böylece, öğrenmeye giden yolun da buradan geçtiğini yani duygusal zekanın desteğiyle mümkün olabileceğini fark edebilirsiniz. Bir bilginin zihinde kalıcı olmasını sağlayan duygusal zeka; sevgi, ilgi, merak, azim ve kararlılık gibi önemli hissiyatları harekete geçirerek görevini yerine getirmiş olur. Öğrenilmesi gereken şeyi, kişi duygusal bir bağ kurarak zihnine yerleştirir.  O yüzdendir bir işte başarının sırrı, o işi sevmekten geçer. Duygularını kontrol edebilen ve yönlendirebilen insan, eğer isterse işinde veya okulunda çok başarılı biri olabilir.

10-Qualities-of-People-With-High-Emotional-Intelligence

0-7 yaş dönemi duyguların biçimlendiği hayatın kritik bir evresi olarak bilinir. Dolayısıyla da, aileden, arkadaştan ve diğer sosyal çevreden nasıl karşılık görmüşse çocuk ve hangi duyguları deneyimlemiş ise, hayatının diğer dönemlerinde de aynı duyguları deneyimler, deneyimlemek ister. Mesela öfkesi bastırılmış bir çocuk hayatının diğer bölümünü aşırı sakin, bir çok şeye ilgisiz (robot gibi) geçirecektir. Ya da çocuksu duygularını yaşayamayan biri, yetişkinlikte ben merkezci bir karakter sergileyecektir. Evlilik gibi hayatın dönüm noktalarında ise yapacağı seçimlerde, duygusal olarak hangi karakter kendisini çok etkilemiş ise onlarla birlikte olmayı seçecektir (annesine benzeyen kadın, babasına benzeyen erkek vs.). Yani duygularınız karakterinizi etkileyebileceği gibi, seçimlerinizi de etkileyecektir.

Tecrübe ile gelişen, sosyal çevre ile şekillenen bu zeka türü, yine kişinin istek ve gayretiyle belli boyutlara gelir. O halde, hayata bakışınızı bu denli etkileyecek olan duygularınıza yön vermek için harekete geçmenin tam vakti!

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *